ABD Suriye’yi F-15’lerle vurdu

ABD, Suriye’de İran destekli milislere hava saldırısı düzenledi. Saldırı, ABD Başkanı Joe Biden döneminin ilk askeri operasyonu olarak kayda geçti.

Beyaz Saray Sözcüsü John Kirby “ABD Başkanı Biden’ın emriyle ordu, Suriye’nin doğusunda İran destekli milislerin kullanmakta olduğu altyapıyı hedef aldı” dedi.

Kirby, “Bu saldırı son dönemde Irak’ta Amerikan ve Koalisyon güçlerine yapılan saldırılara misilleme olarak düzenlendi.”

Saldırının birden fazla İran destekli milis grubunun kullandığı bir sınır kontrol noktasındaki birden fazla tesise düzenlendiği açıklandı.

ABD basınında yer alan bilgilere göre hava saldırısının ABD Hava Kuvvetleri’ne ait iki adet F-15 tarafından gerçekleştirildiği ve uçakların iki ayrı noktaya toplam 7 güdümlü füze ateşlediği açıklandı.

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, ABD’nin hava saldırısında İran destekli milislerden en az 17’sinin öldüğünü açıklarken, ABD saldırıdaki can kaybı ve yaralı sayısını teyit etmedi.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), hedef alınan grupların isimlerinin, İran destekli Hizbullah Tugayları ve Seyyid el Şuheda Tugayları olduğunu duyurdu.