ABD yasaklı füze üretiyor iddiası

Rusya tarafından ABD’nin 1987 yılında Sovyetler Birliği ile yaptığı füze anlaşmasına uymadığını ve yasaklanan füzeleri üretmeye devam ettiğini iddia edildi.

Ulusal Nükleer Risk Azaltma Merkezi Başkanı Sergey Rıjkov, ABD’nin Orta ve Kısa Menzilli Füzeler Anlaşması ile yasaklanan füzeleri üretmeye devam ettiğini bildirdi.

Rıjkov Rusya Savunma Bakanlığı’nın Krasnaya Zvezda gazetesine yaptığı açıklamada, “ABD füze savunma sistemlerinin elementlerini geliştirmek için Hera, MRT, Aries, LV-2, Storm, Storm-2, MRBM gibi kısa ve orta menzilli füzelere benzeyen füzeleri kullanıyorlar. Bu tür füzelerin üretimi ve denemeleri  Orta ve Kısa Menzilli Füzeler Anlaşması tarafından yasaklanmıştır” ifadesini kullandı.

Rıjkov, bu füzelerin baş kısımlarında yer alan parçalara bağlı olarak savaş balistik füzeleri olarak kullanılabileceğine dikkat çekerek, “Bu tür füzelerin üretilmesi ve denemelerin yapılması Orta ve Kısa Menzilli Füzeler Anlaşması’nı ihlal ediyor. Çünkü bu füzeler uzak menzile silah gönderme özelliğine sahiptir” dedi.