ABD’de Dorian Kasırgası alarmı

ABD’de kasırga mevsimi açılırken, Dorian kasırgası için havayolları alarm durumuna geçti, Başkan Trump ise Polonya seyahatini iptal etti.

Atlas Okyanusu’nda meydana gelen ve tropik fırtına olarak başlayan Dorian kasırgasının Cuma günü büyük kasırga kategorisine yükselebileceğini bildirdi.

Dorian kasırgasının Kategori 4 seviyesine kadar çıkabileceği ve Pazartesi günü Florida kıyılarına ulaşabileceği belirtiliyor.

Dorian, Karayip adalarını vurmuş, burada ardında büyük zarar bırakmamıştı. Ancak yolu üzerindeki Bahamalar ve Turks ve Caicos Adaları’ndan geçtiği sırada Atlas Okyanusu’nun sıcak akıntılarının da etkisiyle hızını arttırması bekleniyor.

Kasırga Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan da (UUİ) görüntülendi.

Cape Canaveral’deki Hava Üssü Çarşamba günü kasırga hazırlıklarına başladı.

American Airlines, Spirit, Delta ve United Airlines’da yaklaşan Dorian kasırgası için alarm durumuna geçerken yolcuları için uyarılar yayınlıyor.

ABD Başkanı Donald Trump’ın da Polonya’ya yapacağı seyahati kasırga için iptal ettiği belirtildi.

Trump açıklamasında, Polonya seyahatini iptal edip ülkede kalarak federal hükümetin tüm güçlerinin fırtına ile mücadelede etkili olduğundan emin olmak istediğini duyurdu.

Başkan Trump kasırga için attığım tweette ise “Dorian Kasırgası görüşüne göre Pazar gecesi geç saatlerde Florida’yı vuracak. Hazırlıklı olun, devlet ve federal talimatlara uyun, çok büyük bir kasırga olacak, belki de en büyüğü!” ifadelerini kullandı.

AirTürkHaber