ABD’de gündem Türkiye’ye F-35 teslimatı

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, F-35’lerin Türkiye’ye teslimatıyla ilgili nihai kararı henüz vermediğini söyledi.

Türkiye’nin Rus yapımı S-400 füzelerine henüz sahip olmadığını vurgulayan Pompeo, ABD yönetiminin Türklerin Rus yapımı bu füzelere ihtiyaç duymasının önüne geçmek için çalışmaya devam ettiğini kaydetti.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo çarşamba günü Trump yönetiminin 2019 mali yılı için öngördüğü bütçe teklifi üzerine bilgi vermek için ABD Kongresi’ndeydi.

Rusya’dan S-400 füze savunma sistemini alan Türkiye’nin NATO’nun kötü çocuğu gibi davrandığını ileri süren Teksaslı Cumhuriyetçi Kongre üyesi Ted Poe, Pompeo’ya ‘Türkiye’nin NATO üyesi olarak kalması gerektiğini düşünüyor musunuz?’ diye sordu.

Pompeo Türkiye’nin NATO üyeliğiyle ilgili soruya şu yanıtı verdi; ‘Türkiye önemli bir ortak. Eğer Savunma Bakanı Mattis burada olsaydı Türkiye’nin NATO üyesi kalmasına ihtiyaç duyduğumuzu söylerdi. Ben de bu görüşe katılıyorum; Türkiye’nin davranışlarının NATO’nun hedeflerini yansıtmasına ihtiyacımız var. Bizim gayretle üzerinde çalıştığımız da budur; Türkiye’nin NATO içinde gerçekleştirmek istediğimiz hedeflere uyacak biçimde NATO’ya yeniden katılmasını ve NATO’nun çabalarını zayıflatacak adımlardan kaçınmasını sağlamak.

Pompeo’nun bu yanıtı üzerine kongre üyesi Poe bu kez de Türkiye’nin S-400’leri satın almakta ısrarının yanı sıra a F-35 projesinin ortağı olduğunu hatırlattı. Poe, ‘Türkiye’nin F-35’lere sahip olmasıyla ilgili kararı sizin bakanlığınız veriyor. Bu kararı verdiniz mi?’ diye sordu.

Soruyu ‘hayır vermedim’ diye yanıtlayan Pompeo, ‘Türklerin S-400’leri bilfiil almaması için çalışmaya devam ediyoruz. Şu anda Türkiye S-400’lere sahip değil ve umut ediyorum ki olmayacak’ diye ekledi.