ABD’de gündeme oturan İskoçya uçuşu

ABD’de 3 Kasım’da yapılan seçimleri kaybetmesine rağmen oylara hile karıştığını savunan Başkan Donald Trump’ın halefi için düzenlenecek törende ülkede olmayacağı konuşuluyor.

Guardian’ın haberine göre Trump’ın başkan olarak son gününde muhtemelen nerede olacağı etrafında dönen belirsizlik, geçmişte kullandığı resmi bir uçağın Joe Biden’ın göreve başlamasından bir gün önce İskoçya’ya uçacağına dair haberlerle daha da arttı.

İskoç yayın kuruluşu Sunday Post, Trump tarafından ara sıra kullanılan Boeing 757 tipi bir uçağın, 19 Ocak’ta Turnberry golf sahası yakınlarındaki Prestwick havaalanında olmasının beklendiğini aktardı.

Gazete, adını saklı tuttuğu bir kaynağın, “Bu durum genelde Trump’ın geniş bir zaman için bir yerlerde olacağının işaretidir” dediğini belirtti.

Beyaz Saray’ın Biden 20 Ocak’ta düzenlenecek yemin töreniyle göreve başlayacağı sırada Trump’ın ne yapacağına dair bilgi vermeyi reddetmesi de Başkan’ın konutu gönüllü olarak terk edip etmeyeceği sorusunu gündeme getirmişti.

Gündeme oturan İskoçya uçuşu için Prestwick Havalimanı’nda 19 Ocak tarihinde ABD’den gelecek B757 için hazırlıklar yapıldığı belirtiliyor.

Bu uçuşun genellikle First Lady ve Mike Pence tarafından kullanılan Air Force Two olabileceği aktarılırken, ayrıca bu uçağın Trump’ın 2016 seçimleri için sıklıkla kullandığı ve yabancı basında Trump Force One olarak adlandırılan B757 olabileceği belirtiliyor.