ABD’de havayollarına Washington uyarısı

Bir sendika, ABD Kongre Binası’na baskın düzenleyen Donald Trump destekçilerinin Washington’dan uçuşlarının yasaklanması gerektiğini bildirdi.

Reuters’ın aktardığı haberde, ABD’li iki havayolu şirketinden kaynaklara göre bu açıklamanın, söz konusu eyleme katılmak için yola çıkan bazı kişilerin geliş yönündeki uçuşlarda kural tanımaz davranışlar sergilemesinin ardından geldiği belirtildi.

ABD’li 17 havayolu şirketinden çalışanları temsil eden Uçuş Görevlileri Derneği (CWA), isyancıların evlerine ticari uçuşlarla dönmesine izin verilmemesi gerektiğini belirtti.

CWA Başkanı Sara Nelson şunları söyledi:

“Çarşamba günü DC’ye yapılan bir dizi uçuşta görülen çete zihniyeti karakterli hal ve hareketler kabul edilemezdi ve uçuşlarda bulunan tüm yolcularının güvenliğini tehlikeye attı. Amerikalılar olarak sahiplendiğimiz demokrasimize, yönetimimize ve özgürlüğümüze kasteden bu kişiler davranışlarından ötürü uçuş hakkından men edilmeli.”

Seyahat sektörünün başka mensupları da isyancıları kınadı. ABD Seyahat Birliği Başkanı Roger Dow yaşananlarla ilgili şöyle konuştu: “Şahit olduğumuz davranışların hiçbir barışçıl demokraside yeri yok, hele de demokratik ilkelerin başat örneği olması gereken ülkede…”

ABD Kongre Binası’na yönelik saldırıda biri polis memuru olmak üzere en az 5 kişi hayatını kaybetmişti.