ABD’den Hindistan için seyahat yasağı

ABD Başkanı Joe Biden Cuma günü Corona virüsü salgınının ikinci dalgasıyla mücadele eden Hindistan’a yeni seyahat kısıtlamaları açıkladı.

Buna göre ABD vatandaşı olmayanların büyük kısmının Hindistan’dan ABD’ye girişi yasaklandı.

4 Mayıs Salı gününden itibaren başlayacak yasaklar Hastalıkları Kontrol ve Önleme Merkezleri’nin (CDC) tavsiyesi üzerine belirlendi.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada kısıtlamalara gerekçe olarak ‘‘Hindistan’daki Corona virüsü salgınının ‘‘büyüklüğü ve ölçeği’’ gösterildi.

Biden tarafından imzalanan kararda Hindistan’daki vakaların dünyadaki tüm yeni vakaların üçte birini oluşturduğu belirtildi ve kamu sağlığını Hindistan’dan gelen yolculardan korumak için aktif önlemler alınması gerektiği kaydedildi.

Biden Ocak ayında benzer bir yasağı Güney Afrika için getirmiş, ayrıca Brezilya, İngiltere, İrlanda ve 26 Avrupa ülkesinde bulunan neredeyse tüm ABD vatandaşı olmayan yolcuların ülkeye seyahatini de yasaklamıştı. Bu politika dahilindeki diğer ülkeler ise Çin ve İran.

ABD’nin kamu sağlığını korumak için uyguladığı seyahat kısıtlaması politikasına göre son 14 günde listede yer alan bu ülkelerde bulunmuş olanların ABD’ye seyahat etmeye elverişli olmadıkları belirtiliyor.

ABD’de yaşama ve çalışma izni olanlarla aile üyeleri ve öğrenciler gibi bazı vatandaş olmayan gruplarsa kısıtlamalardan etkilenmiyor.