ABD’den İran’a Rusya ve İHA uyarısı

İngiliz Financial Times gazetesinde bugün yer alan bir habere göre ABD, İran’a Rusya’ya silahlı insansız hava aracı (SİHA) satışını durdurması için baskı yapıyor.

Konu hakkında bilgisi olan kaynaklara atıfta bulunan habere göre Washington’un SİHA satışı konusundaki baskısı, ABD ve İran arasındaki gerilimi azaltmak için yazılı olmayan geniş bir anlaşma görüşmelerinin parçası.

İranlı bir yetkili ve görüşmelere aşina başka bir kişiye dayandırılan haberde, ABD’nin İran’a Moskova’nın Ukrayna’daki savaşta kullandığı SİHA’ların yanısıra İHA’ların yedek parçalarını Rusya’ya satmayı bırakması için baskı yaptığı belirtildi.

Beyaz Saray ve İran Dışişleri Bakanlığı, Reuters haber ajansının yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Haber, Washington ve İran’ın aralarındaki tansiyonu düşürmeye ve İran’ın nükleer programıyla ilgili daha geniş müzakereleri canlandırmaya çalıştığı dönemde geldi.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken dün İran’ın “büyüyen nükleer tehdidini” azaltmak için atacağı her adımı memnuniyetle karşılayacağını söyledi.

Financial Times, SİHA konusundaki müzakerelerin geçen hafta esir takası anlaşmasıyla ilgili müzakereler ile aynı zamanda gerçekleştiğini yazdı.

İran müzakereler kapsamında, tutuklu dört ABD vatandaşının Tahran’daki Evin cezaevinden çıkarılıp ev hapsine alınmasına izin vermişti. Esir takası için ismi geçen beşinci ABD vatandaşı, ev hapsinde kalmaya devam ediyor.

Geçen hafta kaynaklar Reuters haber ajansına, Güney Kore bankalarında ABD yaptırımlarıyla dondurulan 6 milyar dolarlık İran fonlarının kullanıma açılması için yapılan anlaşmanın bir parçası olarak Tahran’ın, tutuklu beş ABD vatandaşını serbest bırakabileceğini söylemişti.

Etiketler: , , ,