ABD’den Türkiye’ye ilginç S-400 teklifi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, geçen günlerde ABD’li mevkidaşı Mike Pompeo arasında yapılan görüşmelerdeki S-400 hava savunma sistemine ilişkin konuşulanları detayları ortaya çıktı.

Görüşmelerde önemli bir konu başlığının da Türkiye’nin Rusya’dan alacağı S-400 savunma füzeleri olduğu belirtilirken, ABD’li yetkililer ‘füzeleri alıp kullanmama’ teklifi yaptı.

Hürriyet’ten Serkan Demirtaş’ın haberi özetle şöyle:

İkili görüşmelerde Türk tarafı, S-400 ya da alacağı başka bir silah sisteminin NATO’nun herhangi bir sistemine tehdit oluşturmaması için çok hassas davrandığını somut örneklerle açıkladı.

Acil bir ihtiyaç olmasına karşın S-400 sistemini 9 ay yerine 19 ayda teslim almaya karar verildiğini ABD’ye aktaran Türkiye, “Eğer 9 ayı kabul etseydik, o zaman S-400’leri Ruslar kendi yazılımlarıyla kuracaklar ve sadece Rus askerleri kullanabilecekti. Biz ise tamamen kendi askerlerimiz tarafından kullanılabilmesi için daha uzun bir teslim sürecini tercih ettik” bilgisini de iletti.

‘İRAN’LA SORUN YAŞANIRSA FÜZE YOK’

Türkiye’nin çevresindeki ülkelerin önemli miktarda füzeye sahip olduğunu örneğin ileride İran’la yaşanabilecek bir sıkıntıda Türkiye’nin kendisini koruyacak bir hava savunma sisteminin olmadığı ABD’ye aktarıldı.

Bu konunun ABD Başkanı Trump ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptıkları yüz yüze ve telefon görüşmelerinde de gündeme geldiği öğrenildi.

Trump’ın Patriotların hemen satışının gerçekleşebileceği yönünde görüş ifade ettiği belirtildi.

Başka ABD’li yetkililerin de dile getirdiği bu teklif üzerine “Kongre’den güvence koşuluyla” değerlendirilebileceği yanıtı verildi.