ABD’den yeni füze hamlesi

Amerikan National Interest (NI)dergisi, ABD’nin Rus ve Çin’in hava savunma sistemlerini engelsiz olarak aşmak için yeni uzun menzilli seyir füzesi geliştireceğini açıkladı.

Dergide yer alan habere göre, ABD’nin yeni B-21 Raider stratejik bombardıman uçaklarında kullanılmak üzere uzun menzilli seyir füzesi geliştirmek istediği açıklandı.

NI, geçtiğimiz hafta yayınlanan ABD’nin yeni nükleer doktrinine dayandırdığı haberinde, B-21 Raider stratejik bombardıman uçaklarının, ileri teknolojiye dayalı radara yakalanmama özelliğine sahip olmasına rağmen Rus ve Çin hava savunma sistemlerini engelsiz olarak aşamadığını belirtti.

Hava savunmada yeni planlamaya giden Amerikalı askeri yetkililer, bu sorunu çözebilmek için olası düşmanın hava savunma sistemlerinin menziline girmeden fırlatılabilecek yeni bir seyir füzesi geliştirmek istiyor.

B-52 ve B-2 bombardıman uçaklarında da verimlilik artırılacak

Planlamalara göre yeni projenin ABD filosundaki diğer önemli bombardıman uçaklarının da verimliliğini artıracağı belirtiliyor.

Uzmanlar yeni seyir füzesinin, zaman içinde önde gelen ülkelerin hava savunma sistemlerine karşı koyma özelliklerini yitirecek olan B-52 ve B-2 bombardıman uçaklarının verimliliğini arttıracağı tahmininde bulundu.

B-21 Raider stratejik bombardıman uçaklarının 2020’nin ortalarında kullanıma hazır duruma gelmesi ve ABD ordusunun hizmetine girmesi bekleniyor.

Diğer yandan uzmanlar, bu uçakların tedarikinde yaşanabilecek her türlü gecikmenin, karşı tarafın hava savunma sistemleriyle başa çıkamayacak olan Amerikan stratejik kuvvetlerinin potansiyelinde azalmaya yol açabileceğini belirtiyor.