Aeroflot’tan 50 uçaklık yerli sipariş

Rus Aeroflot’un 50 adet Rus üretimi Irkut MC-21-300 tipi uçaklar için Rostec şirketiyle sözleşme imzaladığı açıklandı.

İmzalanan sözleşmeye kapsamında sipariş edilen uçakların teslimatını 2020 yılının ilk çeyreğinden başlaması planlanıyor.

Uçakların Rostec’e bağlı Avia Capital Services şirketinden kiralama yoluyla alınacağı belirtilirken, tüm siparişlerinin teslimatının 2026 yılına kadar tamamlanacağı açıklandı.

Konuya ilişkin açıklamada bulunan Rostec CEO’su Sergey Chemezov, anlaşmanın Rus sivil havacılığına geri dönüş niteliğinde olduğunu ve Rusya’nın küresel üreticiler arasına girdiğinin göstergesini olduğunu vurguladı.

Aeroflot CEO’su Vitaly Savelyev’de bu anlaşmanın sadece Aeroflot için değil, Rusya adına çok büyük bir başarı olduğunun altını çizdi.

Aeroflot’un MC-21-300 uçaklarının 16 Business, 153 ekonomi olmak üzere 169 kapasiteli koltuk kofigürasyonuna sahip olacağı belirtildi.

Uçakların ilk bölüm teslimatlarının yabancı üretim motorlarla yapılacağı bilgisi verilirken, 26. uçakla beraber Rus yapımı Aviadvigatel PD-14 motorlarının seçiminin mümkün olabileceği belirtildi.

Rus yapımı motorlar şuanda sertifika testlerinden geçiyor.

12 yıllık kiralama süresine sahip uçaklar için yapılan anlaşmanın bedelinin 5 milyar doların üzerinde olduğu belirtilirken, Rus havayolunun yeni uçaklarını iç ve dış hatlarda kullanmasının planlandığı belirtildi.