Aeroflot’un Moskova kazasında son gelişme

Moskova Şeremetyevo Havalimanı’dan Aeroflot uçağının acil inişte alev almasının ardından kaza ile ilgili yeni bilgiler gelmeye devam ediyor.

Rus Araştırma Komitesi’nden yapılan son açıklamada, kazada ikisi çocuk olmak üzere 41 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı.

İlk bilgilere göre, Sukhoi Superjet 100 tipi uçakta 73 yolcu ve 5 mürettebatın bulunduğu, uçağın Murmansk seferi için Şeremetyevo Havalimanı’ndan kalkışından 28 dakika sonra acil inişte alev aldığı öğrenildi.

Uçağın acil iniş sebebinin teknik bir sorun olduğu açıklanırken, sorunun ne olduğuna ilişkin henüz resmi ve net bir açıklama gelmedi.

Aeroflot’tan kaza sonrası yapılan ilk resmi açıklamada, SU1492 sefer sayılı Moskova-Murmansk uçağının kalkıştan sonra teknik bir nedenden dolayı geri

döndüğünü ve acil iniş sırasında motorunun alev aldığı bilgisi verildi.

Olayla ilgili soruşturmanın başlatıldığı ve Aeroflot kriz müdahale ekibinin olayı takip ettiği vurgulanırken kaza ile ilgili gelişmelerin ilerleyen süreçte paylaşılacağı belirtildi.

Yaşan kaza sonrası Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in konunun titizlikle araştırılması ve yaralılara gereken yardımların sağlaması için talimat verdiği açıklandı.