Aeroflot’un şüphesi pilotaj

Aeroflot’un Şeremetyevo Havalimanı’na acil inişi sırasında alev alan uçağına ilişkin başlatılan soruşturmada pilotaj hatası üzerine duruluyor.

Kazadan sağ kurtulan yolcular ve mürettebat, Sukhoi Superjet-100 model uçağa kalkıştan hemen sonra yıldırım çarptığını ve hava trafik kontrolüyle bağlantının koptuğunu söylemişti.

Ancak yakıt dolu bir uçağın hızlı iniş yapmasının normal bir uygulama olmadığı belirtiliyor.

Bazı havacılık uzmanları da yıldırım çarpmasının uçağın iletişim sistemini nasıl devre dışı bıraktığı sorusunun yanıtını arıyor.

Rus Kommersant gazetesi, soruşturmayı yürütenlere yakın kaynaklara dayandırdığı bir haberde, pilot hatasının güçlü bir ihtimal olduğunu yazdı.

Buna gösterilen nedenler arasında, riskli olduğu halde pilotların fırtına içine girmeye karar vermeleri, normalde böyle bir durumda havaalanı üzerinde daire çizerek yakıtı tükettikten sonra inmek gerekirken inişte aceleci davranmaları, normal iniş hızından daha yüksek bir hızla inmiş olmaları, iniş sırasında çarpma etkisiyle dağılan parçaların motorlara çarpıp uçağın alev almasına neden olması gibi etkenler soruşturma kapsamında inceleniyor.

41 kişinin öldüğü kazada 33 yolcu ile 4 mürettebat sağ kurtulmuştu.

Uçaktan çıkarılan iki kara kutu incelemeye alındı. Ancak sonuçların alınması birkaç haftayı bulabilir.