Ağır abiler gökyüzüne geri dönüyor

Ukraynalı Antonov Havayolları, 13 Kasım’da Novosibirsk’te yaşanan kaza sonrasında An-124 uçakları ile operasyonlarına devam edeceğini duyurdu.

Ukraynalı üreticinin ticari müdürü Konstantin Vekshin tarafından yapılan açıklamada, “Antonov Havayolları, yüksek uçuş güvenliği standartlarını koruyor, filosunun bakımını ve uçuşa elverişliliğini en üst düzeyde tutarken AN-124-100 uçakları ve D-18T motorlarının periyodik testlerinde herhangi bir sorun bulunmuyor. Bu nedenle operasyonlarımıza devam ediyoruz” diye konuştu.

Vekshin kargo uçaklarına yoğun talep olan dönemde Antonov’un kapasitesini artırarak AN-124 operasyonlarına ağırlık vererek uçuşlarına devam edeceği bilgisini verdi.

Novosibirsk’te yaşanan kaza sonrasında Rus Volga Dnepr şirketi filosundaki 8 adet AN-124 uçağını yere indirme kararı almıştı.

Uçakların ne kadar yerde kalacağı şuan bilinmezken, bir dönem ortak olduğu Antonov ise kargo yükünü An-124 uçaklarıyla taşımaya devam edecek.

The Load Star’da yer alan habere göre, kargo uçaklarına yoğun talep olan dönemde Antonov’un dev kargo uçakları ile operasyonlara devam etmesinin ise talebi rahatlatamayacağı belirtildi.

7 uçaklık An-124 filosu bulunan Antonov’un tüm uçaklarının operasyonlarının 27 Aralık tarihine kadar dolu olduğu bilgisi verildi.

AirTürkHaber