Ağırlığı kaç gram dersiniz?

Bu yıl 12’nci kez düzenlenen İstanbul Airshow’da havacılıkta yerli ve millileşme kapsamında yerli üreticilerde ürünlerini sergiliyor.

Uçak için deri üreten Türk firması Sesa Deri ise şuan uçaklar için en ince deriyi üreten şirket olarak ön plana çıkıyor.

İzmir Menemen’de Serbest Bölge’de bulunan tesislerinde Sesa deri 560 gramlık deri geliştirerek bu alanda dünyanın en ince, en hafif derisini üreten şirket oldu.

Şirket daha öncede ürettiği derilerden Türk Hava Yolları’na çok sayıda satış gerçekleştirirken, yurt dışında bazı yabancı havayolu şirketlerine de satış gerçekleştiriliyor.

Uçak içinde her parçanın daha hafif olması yakıt durumunda önemli kazanç sağlarken, Türk firması bu alanda normalde uçak derisi üretiminde 600 gram olan barajın altına inerek 560 gramlık deri üretmeyi başardı.

Konuya ilişkin AirTürkHaber’e bilgiler veren Sesa Deri yetkilisi Hüseyin Aydeniz, uçak derisi üretiminin normal deri üretiminden teknolojik farklılıklar barındırdığını vurguladı.

Aydeniz, uçak derisinin yanmaz özelliğinin olması gerektiğini ve bu özelliğinin çeşitli testlere tabii tutulduğunu belirtirken, ayrıca uçak derisinin kuru-yaş ve sürtünme testlerinin de geçmesi gerektiğini ifade etti.

Türk Hava Yolları’na 800 gramlık derilerden satış gerçekleştirdiklerini belirten Aydeniz, 560 gramlık derinin de alıcısı olması durumunda üretimi geliştirmeyi hedeflediklerini belirtti.

Sesa Deri ürettiği uçak derilerini Almanya ve Amerika’da sektörün öncü firmalarına teste gönderirken, tüm ürettiği derilerin testten başarıyla geçtiği öğrenildi.

Şirket iç piyasa satışlarının yanı sıra yabancı firmalarla da uçak derisi satışı için görüşmelerine devam ediyor.

AirTürkHaber