AHL’de pilot isyan etti

Atatürk Havalimanı’nda bir pilot apronda uçağın önünden kontrolsüzce geçen araçlar nedeniyle isyan etti.

Atatürk Havalimanı’nda öğlen saatlerinde bir uçağın pilotu ile Hava Trafik Kontrol Merkezi arasındaki konuşmalar dikkat çekti.

HaberTürk’ten Gökhan Artan’ın haberine göre, uçağının önünden 3 kez araç geçen pilot, Hava Trafik Kontrol Merkezi’ne durumu şikayet etti.

Pilot, “Bugün üçüncü kez oluyor sabah da rapor ettik. Yer trafikleri araçlar kontrolsüz şekilde önümüzden geçiyor. Taksi yapıyoruz. Yani buna bir çare bulamadık” anonsunda bulundu.

Kule ise “Aynı şeyden muzdaribiz efendim. Bizim de elimizden gelen bir şey yok. Ancak siz rapor ettiğiniz zaman bunu iletebiliyoruz. Frekanstan rapor ettiğinizi belirttiniz ve bütün bilgilerini plakalarını verdiğiniz zaman bunları rapor edebiliyoruz. Ceza alabiliyorlar. Bizim elimizden de başka bir şey gelmiyor maalesef” dedi.

Pilot ise son olarak “Anlaşıldı. Plakalarını okuyamıyoruz. Teşekkür ederiz” cevabını vererek konuşmaları sonlandırdı.

Havalimanları apronunda da araç şoförlerinin uyması gereken aprona has özel kurallar var.

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü (DHMİ) Havalimanları PAT (Pist, apron, taksi yolu) sahalarında araç kullanma yönergesine göre yangın, güvenlik, insan sağlığı gibi özellik arz eden faaliyetlerde kullanılan itfaiye, ambulans, güvenlik, follow me araçları hariç hız sınırı 25 kilometre.

Bunun dışında kurallara aykırı kişisel davranışlarda bulundukları için bir takvim yılı içinde toplam olarak 3 defa veya yıl limiti olmaksızın toplam 5 defa tanıtma kartı geri alınan bir personele bir daha tanıtma kartı verilmiyor.