Air France’da kabus büyük

Air France KLM hisseleri, yönetim kurulu başkanı Jean-Marc Janaillac’ın istifa kararını açıklamasının ardından son on yılın en sert günlük düşüşüne uğradı.

Şirketin Paris Borsası’nda işlem gören hisselerindeki kayıp haftanın ilk işlem gününde, açılışın ardından yüzde 14’e kadar yükseldi.

Grevler yüzünden pek çok seferini iptal etmek zorunda kalan Air France’ın 2018 yılının başından itibaren hisselerindeki değer kaybı yüzde 50’yi buldu.

Jean-Marc Janaillac, Air France yönetiminin 26 Nisan’dan itibaren şirket çalışanlarıyla sürdürdüğü pazarlıklardan sonuç alınmadığını, çalışanların, yapılan oylamada, 2018 – 2021 yılları için yüzde 7 ücret artışı teklifini reddettiğini, bu yüzden de görevinden ayrılma kararı aldığını duyurdu.

Havayolu taşımacılığı sektörü uzmanı Gerard Feldzer konuya ilişkin açıklamasın,  “Air France kırılgan bir yapıya sahip. Fakat tüm havayolu şirketleri böyle. Çünkü limitler çok düşük ve bu gibi çatışmalar, müşteri kaybına neden oluyor. Giden müşteriyi yeniden geri kazanmak çok zor.” dedi.

Air France bu yılın ilk çeyreği için 269 milyon euro net zarar açıklarken grevlerin yıllık maliyetinin 300 milyon euroyu bulacağı tahmin ediliyor.

Devletin yüzde 14 hissesinin olduğu Air France’da yaşanan duruma ilişkin Fransa hükümetinden de açıklama geldi.

Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire, Air France’ın yok olma riskiyle karşı karşıya olduğunu, pilotlar, kabin ve yer hizmetleri çalışanlarının, yönetimin teklifini kabul etmesi gerektiğini söyledi.