Air France’dan çevreci işbirliği

Air France ve Shell, San Francisco Uluslararası Havalimanı’ndan kalkan uçuşlarına yönelik geleneksel ve sürdürülebilir havacılık yakıtının (SAF) satın alımı için bir anlaşma imzaladı.

1 Haziran 2020 tarihinden itibaren geçerli olacak bu anlaşma ile Air France, karbondioksit emisyonlarını %50 azaltmayı hedefliyor.

Fransız havayolu, sürdürülebilir gelecek için ihtiyaç duyulan ilk adımı World Energy ve Shell ile yaptığı işbirliği ile attı.

Günlük operasyonlara entegre edilebilen ve RSB sertifikalı alternatif yakıt SAF, yenmeyen atık yağlar ile fosil jet yakıtının karışımıyla elde ediliyor.

2014’ten beri araştırmacılarla birlikte çalışan Air France bu girişimiyle, 16 aylık bir süre boyunca yaklaşık 6.000 ton karbondioksit tasarruf edileceğini öngörüyor.

Air France 2030 hedefi

Sürdürülebilir ilkesi doğrultusunda yaptığı çalışmalarla öne çıkan Air France, yaptığı işbirliğiyle bir kez daha çevresel ayak izini azaltma konusunu taahhüt etti.

2030 yılındaki sürdürülebilir kalkınma gündeminde Air France, yakıt tasarruflu uçaklara yatırım yaparak CO2 emisyonlarını %50 oranında azaltmayı hedefliyor.

Sürdürülebilir Yakıtın Kullanımının Çoğalmasına Teşvik

Air France Havayolları CEO’su Anne Rigail, “ Sürdürülebilir havacılık yakıtları sürdürülebilirlik yaklaşımımızın ayrılmaz bir parçası. Çevresel ihtiyaçlarımıza anında somut bir tepki veriyor ve bu nedenle üretimini teşvik etmeliyiz. Kaliforniya’daki bu insiyatif, devletlerin teşvik mekanizmaları kurduklarında üretimin arttığını ve havayollarına bu konuda harekete geçtiğini göstermektedir. Biz grup olarak bunu örnek almalıyız ve özellikle Fransa’da ve dünyada bu örnekleri çoğaltmalıyız” dedi.

Shell Havacılıktan Sorumlu Başkan Yardımcısı Anna Mascolo ise: “Yeni teknolojilerle beraber, sürdürülebilir havacılık yakıtlarının hava taşımacılığından kaynaklanan emisyonları azaltmada büyük rolü var. Acil eylem ve sanayi işbirliğiyle daha az uçmak ve bunu yaymak mümkündür. Bununla birlikte, sürdürülebilir havacılık yakıtının arzını artırmak ve bu gibi küresel başarıları çoğaltma yolunda önemli fırsatlara sahip olan bir yolculuğun başındayız. Shell olarak, daha sürdürülebilir bir havacılık endüstrisi için sektörle birlikte çalışmaya kararlıyız. Air France’dan gelen bu gibi taahhütler, üreticilere rafineri kapasitesine yatırım yapma ve gerekli tedarik altyapısını geliştirme imkanı sağlama güvencesini vererek, bu yolculuğu hızlandırmaya yardımcı olabilir” diye konuştu.

Dünya Enerji (World Energy) Baş Ticaret sorumlusu Bryan Sherbacow ise konuya ilişkin açıklamasında, “Air France ve Shell’in havacılık müşterisine düşük karbon yakıtlı bir çözüm sunmasını sağlamaktan gurur duyuyoruz. Kaliforniya’daki gibi bu yakıtın yaygınlaşması, sürdürülebilir havacılık yakıtı kullanılmasına giden bir yol olacaktır.. Bu önemli işbirliği hem uluslararası tüketicilerin hem de yasa koyucularının farkındalığını artırıyor” ifadelerini kullandı.