Air Koryo ile Çin’e uçtu

Tüm dünyanın merakla beklediği Donald Trump-Kim Jong-un görüşmesi öncesinde Kuzey Kore liderinin sürpriz bir ziyaret gerçekleştirdiğini öğrenildi.

Çin’in kuzeydoğusundaki Dalian kentindeki havalimanına inen Kuzey Kore havayolu şirketi Air Koryo’ya ait uçakta Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un olduğu doğrulandı.

Çin resmi haber ajansı Şinhua Kim’in Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile görüştüğünü duyurdu.

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ABD Başkanı Donald Trump ile yapacağı zirve öncesi Çin’e sürpriz bir ziyaret gerçekleştirdi.

Çin Resmi televizyonu CCTV Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile Kim’in Dalian kentinde deniz kenarında birlikte dolaştığını gösteren görüntüleri yayımladı.

Resmi haber ajansı Şinhua da iki liderin dün ve bugün görüşmeler gerçekleştirdiğini duyurdu.

Sputnik’te yer alan habere göre Çin Devet Başkanı Şi ise açıklamasında ” Kim Jong-un ile ilk görüşmemin ardından Kore Yarımadası’ndaki durum ve ikili ilişkilerde olumlu ilerlemeleri görmekten çok mutluyum. Çin ve Kuzey Kore arasındaki geleneksel dostluğun gelişimi iki millet için de ortak hazine. İki ülke arasındaki dostluğu ve işbirliğini geliştirmek iki tarafın da kararlı pozisyonu ve tek doğru seçenek. İki tarafın yaptığı yüksek düzeyli fikir alışverişlerinin yeri doldurulamaz derecede önemli etkileri var” dedi.

Kim 6 yıl önce iktidara gelmesinden bu yana ilk yurtdışı gezisini mart ayında Çin’in başkenti Pekin’e yapmış ve Şi ile biraraya gelmişti.

İkilinin sahil kenti Dalian’daki son teması Kim ile Güney Kore lideri Moon Jae-in’in iki ülke sınırında yaptığı tarihi zirve sonrası ilk görüşmesi oldu.

Ayrıca görüşme Kim’in ABD Başkanı Donald Trump ile ilerleyen günlerde gerçekleştirmesi planlanan zirvesi öncesinde gerçekleşti.

Tıpkı daha önceki Kim-Şi görüşmesinde olduğu gibi bu sefer de Kim’i taşıyan uçak Dalian’dan Kuzey Kore’ye döndükten sonra ziyaret basına duyuruldu.