Airbus ve Aston Martin tanıttı

Avrupalı üretici Airbus, dünyanın en ünlü otomobil üreticilerinden Aston Martin ile birlikte geliştirdiği yeni helikopter konseptini tanıttı.

ACH130 Aston Martin Sürümü olarak tanıtılan helikopterde Aston Martin’in göz kamaştıran dizaynı göze çarpıyor.

Bugün Fransız Alpleri’ndeki Courchevel’de görücüye çıkarılan ACH130 helikopteri iç tasarımında Aston Martin imzasını taşıyor.

Airbus ve Aston Martin bu helikopter projesi için yaklaşık 1 yıldır birlikte çalışıyordu.

Özel tasarıma sahip ACH130 özellikle Aston Martin’in spor otomobillerinin iç kısımlarıyla uyum sağlıyor ve 4 kişilik konforlu bir kabin tasarıma sahip.

Aston Martin Başkan Yardımcısı ve Yaratıcı Genel Müdür Marek Reichman tanıtımda yaptığı açıklamada, “Kendi otomotiv tasarım ilkelerimiz var ve bu ilkelerimizi son yıllarda mimari, motosiklet gibi alanlarda nasıl uygulayacağımızı öğrendik. Şimdide bunu bir helikoptere uyarlamanın heyecanı içindeyiz. Bu süreçte bir dizi ilginç zorluklarla karşılaştık ancak bunlar üzerinde çalışmaktan büyük keyif aldık. Bunun sonucunda ortaya harika bir çalışma çıktı” ifadelerini kullandı.

Airbus Kurumsal Helikopterler Başkanı Frédéric Lemos ise bu önemli projede Aston Martin’in harika bir ortak olduğunu vurgularken, ACH130’un çok özel bir çalışma olduğunu belirtti.

ACH130 helikopterinin siparişlere göre teslimatlarının 2020’nin ilk çeyreğinden itibaren başlayabileceği açıklandı.

AirTürkHaber