Airbus ve Sırbistan’dan önemli proje

Airbus Helicopters, Sırbistan’da düzenlenen Ortak Savunma Fuarı’nda bu ülkede Gazelle tipi helikopterler için bir bakım merkezi kurulacağını duyurdu.

Gazelle bakım merkezi projesi Belgrad’da düzenlenen Ortak Savunma Fuarı’nda Airbus Helikopterleri CEO’su Bruno Even ve Sırbistan Cumhurbaşkanı Alexsandar Vuciç tarafından açıklandı.

Belgrad’ın yakınında bulunan Moma Stanojloviç havacılık tesisinin, Gazelle tipi helikopterlerin bakım çalışmaları yürütmek üzere Airbus Helikopterleri tarafından onaylandığı öğrenildi.

1971 – 1991 yılları arasında Mostar’daki Soko fabrikası tarafından lisanslı olarak 160’tan fazla Gazelle SA 341 / SA 342 üretildi ve bu helikopterler hala Sırbistan ve komşu ülkelerde işletiliyor.

Fuarda Airbus tarafından Sırbistan Savunma Bakanlığına ilk H145M helikopteri teslimatı da yapıldı.

Ortak Savunma Fuarı’nda Sırbistan’ın ilk H145M helikopteri görücüye çıkarılırken,  Sırbistan Hava Kuvvetleri ve İçişleri Bakanlığı için 9 adet H145M teslimatı yapılacak.

Sırp ordusunun yeni helikopteri en zorlu operasyonel gereklilikleri destekleyen hızlı halat çekme sistemi, yüksek performanslı kamera, ateş destek ekipmanları, balistik koruma ve elektronik karşı önlemler sistemi ile donatıldı.

Dokuz H145M helikopterinin yanı sıra Sırbistan, İçişleri Bakanlığı için üç adet H215 ağır helikopter siparişi bulunuyor.

Ege Buğra Özen/AirTürkHaber