Airbus ve SSM imzaları attı

Airbus, Türkiye’deki endüstriyel işbirliğini daha da genişletmek amacı ile Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile Mutabakat Zaptı imzaladı.

Anlaşma, Savunma Sanayii Müsteşarı Prof. Dr. İsmail Demir ile Airbus Yönetim Kurulu Üyesi Thierry Baril tarafından imzalandı.

İki taraf da Türkiye’deki endüstriyel ortaklığı genişletmek ve işbirliğini artırmak üzere anlaştı.

Anlaşma uyarınca Airbus, Türkiye’den alımını geliştirmeye devam edecek ve 2020 ile 2030 yılları arasında Türk tedarikçilerden 5 milyar dolarlık alım yapacak.

Savunma Sanayii Müsteşarı Prof. Dr. İsmail Demir konuya ilişkin açıklmasında, “Airbus ile geçmişte çok başarılı projelerde beraber çalıştık. Temennimiz Airbus ile önümüzdeki dönemde de işbirliği yaptığımız alanları geliştirmektir. Savunma Sanayii Müsteşarlığı olarak, ülkemiz havacılığının gelişmesi için her türlü desteği vermeye hazırız.” diye konuştu.

Airbus Yönetim Kurulu Üyesi Thierry Baril ise imza töreninde yaptığı açıklamada, “Airbus ile Türkiye arasındaki endüstriyel işbirliği ve bu işbirliğinin devamlılığı, başarılı bir ortaklığın en güzel örneklerinden biridir. Türk ortaklarımız ile birlikte bu işbirliğini yeni bir seviyeye taşıyacak olmaktan gurur duyuyoruz”.  dedi.

Türkiye, yaklaşık 20 yıldır Airbus tedarik zincirinin önemli bir parçası ve prestijli A350 XWB dahil tüm Airbus uçak programlarından ortaklığı bulunuyor.

Airbus, Türkiye ile uzun soluklu ve sürekli ortaklıklar kurmaya odaklanırken Türk havacılık sanayi de özellikle geçtiğimiz 10 yılda yetenekleri ve kapasitesinde büyük bir gelişme gösterdi.

2020 yılına kadar Türkiye’den 2 milyar doların üzerinde alım yapmayı planlayan Airbus, yine 2020-2030yılları arasında Türkiye’den 5 milyar doların üzerinde alım yapmayı planlamakta.

Böylece gelecek 12 senede Airbus’ın Türkiye’den yapacağı toplam alım 7 milyar dolara ulaşacak.

Etiketler: ,