Airbus’a 2 adet H145 siparişi

Fransa Silahlanma Genel Müdürlüğü (DGA), Fransa İçişleri Bakanlığı’nın Fransa genelinde kurtarma ve hava tıbbi yardım hizmetleri yapan bir ajansı olan Sécurité Civile için iki adet beş palli H145 helikopteri daha sipariş etti.

Bu sözleşme, Aralık 2021’de teslim edilen iki adet H145’in ilk partisi için 2020’de imzalanan sözleşmenin devamı niteliği taşıyor.

Sécurité Civile Genel Müdürü, Vali Alain Thirion, “Sécurité Civile, kamu hizmeti misyonlarımızın gelişimine ve taleplerine uyum sağlamak için müdahale araçlarını modernize edecek iddialı, uzun soluklu bir program başlattı. Fransa ve denizaşırı bölgelerdeki 23 üssümüzden gece gündüz hizmet veriyoruz. Ortalama olarak, her 33 dakikada bir ‘Dragon’ helikopterlerimiz ile bir sivil kurtarılıyor ve bu iki yeni uçak, Fransa genelinde Fransız Sécurité Civile’nin operasyonel kapasitesini güçlendirecek” dedi.

Airbus Helicopters CEO’su Bruno Even, “Sécurité Civile filosuna beş palli H145’ten iki adet daha katılacak olmasından gurur duyuyoruz. Fransız havacılık endüstrisi teşvik planı çerçevesinde imzalanan sözleşmenin devamı olan bu sipariş, küresel olarak yaşanan sağlık ve ekonomik kriz günlerinde Airbus Helicopters’a görünürlük sağlıyor. Yeni H145, salgının çeşitli dalgalarında ve Fransa’daki sel felaketleri sırasında olduğu gibi Sécurité Civile’nin yürüttüğü kritik görevlere büyük katkı sağlayacak” dedi.

Avrupa Havacılık Emniyet Ajansı tarafından Haziran 2020’de sertifikalandırılan, Airbus’ın en çok satan hafif, çift motorlu H145 helikopterinin bu yeni versiyonu, çok yönlü helikopter konseptine yeni, yenilikçi beş palli bir rotor getirirken, 150 kg’a kadar yük kapsitesinin yanı sıra konfor, kolaylık ve bağlantı seviyelerini de üst düzeye çıkarıyor.

İki adet Safran Arriel 2E motorları ile güçlendirilen H145, tam yetkin dijital motor kontrolü (FADEC) ve Helionix dijital aviyonik paketi ile donatıldı.

Güvenliği artıran ve pilot iş yükünü azaltan yüksek performanslı 4 eksenli otomatik pilot içerir. Özellikle düşük ses ayak izi H145’i sınıfının en sessiz helikopteri yapıyor.

Bugün Airbus’ın, dünya çapında toplamda 6 milyonun üstünde uçuş saati kaydetmiş 1515 adetten fazla H145 Ailesi helikopterleri hizmet veriyor.

1957 yılında kurulan Sécurité Civile’nin helikopter bölümü, kurtarma misyonları için Fransa genelinde 7/24 hizmet veren 33 adet EC145 helikopterden oluşan bir filoya sahip.