Airbus’ın A380’de umudu Çin

Airbus A380 uçakları için yeni stratejisinde rotasının havacılığın büyüyen pazarı Çin’e çevirdi.

Financial Times gazetesinin haberine göre, Airbus A380-800 programı için Çinli şirketlere endüstriyel ortaklıklar öneriyor.

Haberde görüşmelerin Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un önemli Çin ziyaretinde yapıldığı ve Airbus yöneticilerinin Çinli şirketlerle temasta olduğu belirtildi.

Airbus’ın olası A380 işbirliği için, geçen yıl Tianjin’de açılan A330 bitirme ve teslim merkezini kullanmayı planladığı bilgisi verildi.

Cumhurbaşkanlığı ziyaretinden herhangi bir A380 tipi uçak siparişi beklenmediği belirtilirken, olası A380 işbirliğinin Airbus’ın bu uçaklar için gelecek politikasında çok büyük bir iyileştirmeye gidebileceğine vurgu yapıldı.

Havacılığın en çok büyüyen ve gelişen pazarı olan Çin’in, A380 uçakları için Emirates’e çok iyi bir alternatif olabileceği belirtiliyor.

Airbus A380 programında A380plus versiyonunu da tanıtmasına rağmen 2016 yılından bu zamana kadar tek bir sipariş bile almadı.

Çin pazarındaki tek A380 kullanıcısı 5 uçaklık filosuyla China Southern Airlines.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un Çin ziyaretinde iki ülke arasında nükleer enerjiden havacılığa kadar bir çok alanda anlaşmaların imzalandığı açıklandı.

Sonrasında ise Çin’in Airbus’a 18 milyar dolarlık 184 adet A320 tipi uçak siparişi verdiği duyuruldu.

Ege Buğra Özen/AirTürkHaber

Etiketler: , ,