Airbus’ın en yenisinden ilk görüntüler

Airbus, yakın zamanda başarılı bir şekilde fırlatılan ve yörüngede sabitlenen Pléiades Neo 3 uydusundan alınan 30 cm sabit çözünürlükteki ilk görüntüleri yayınladı.

Bu ilk görüntülerin başarılı bir şekilde alınması ve ulaştırılması, yüksek düzeyde doğruluk ve ince ayrıntıları görme yeteneği gerektiren hem ticari hem de ülkelerin jeo-uzamsal uygulamaları için yeni bir dönemin başlangıcı oldu.

Küresel düzeyde çeşitli konumları kapsayan ve farklı görüntüleme açılarına sahip olan Pléiades Neo 3 görüntüleri, etkileyici bir ayrıntı seviyesi sunuyor.

Sağladığı görüntülerin birinde Giza Piramitlerinin her bir kireçtaşı bloğunu ve hatta ziyaret eden insan sayısını saymak bile mümkün olurken, bir diğerinde Castel Sant’Angelo’nun çok katmanlı yapısı ayrıntılı olarak görülebiliyor.

Kentsel alanlar ve modern mimari ve bunların kapsamlı çeşitliliği, Şangay, Dubai ve Washington DC görüntülerinde açıkça ortaya konuyor.

Bu net görüntüler, tam radyometrik ve sistem kalibrasyonlarından önce elde edilmiş olup kalite, önümüzdeki birkaç ay içinde daha da iyileşmeye devam edecek.

Pléiades Neo 3’ten gelen görüntülerin, bu kalibrasyon adımları tamamlandıktan sonra 2021’in üçüncü çeyreğinde ticari olarak piyasaya sunulması bekleniyor.

Ticari kullanım için uygun olan uydunun tam kapasitesiyle, çok yüksek çözünürlüklü ve geometrik olarak tutarlı Pléiades Neo 3 görüntüleri, analistlere araçlar ve yol işaretleri gibi küçük nesnelerin daha fazla görünürlüğü de dahil olmak üzere yüksek düzeyde ayrıntı sağlayacak.

Nesneleri bu düzeyde algılama, tanıma ve tanımlama, görüntü analistleri için daha fazla zemin gerçekliği sunarken makine öğrenim yetenekleri için de güvenilirliği artırıyor.

Yeni takım uydu, ayrıca daha yüksek bir coğrafi konum doğruluğu ve daha derin spektral bant bilgisi ve çeşitli uygulamalar için daha fazla fikir elde edilmesini sağlıyor.

Pléiades Neo takım uydusu, anlık görüntüleme ve dünyadaki herhangi bir noktaya gün içi yeniden ziyaret sağlayan dört özdeş ve çevik uydudan oluşuyor.

Tamamen Airbus tarafından finanse edilen, tasarlanan, üretilen, sahip olunan ve işletilen her bir uydu, 30 cm doğal çözünürlükte günde yarım milyon km² görüntü sağlıyor.

Pléiades Neo programının bir sonraki dönüm noktası, şu an Fransız Guyanası’nın Kourou kentindeki fırlatma sahasında bulunan Pléiades Neo 4’ün fırlatılması.

Bu yaz Pléiades Neo 4’ün ve ardından 2022 yılında Pléiades Neo 5 ve 6’ nın fırlatılması planlanıyor.

Dubai

Kahire

Roma

Şangay

Washington