Airbus’ta Koronavirüs depremi

Avrupalı üretici Airbus koronavirüs salgının sonrasında yaşanan kriz durumu nedeniyle yeni ekonomik tedbirlerini açıkladı.

Dev şirketin birçok merkezinde personel azaltacağı açıklanırken toplamda 15 bin çalışan ile yolların ayrılacağı belirtildi.

Havacılık şirketi, personelin sonbahardan başlamak üzere kademeli olarak azaltılacağını ve önceliğin gönüllü ayrılmak isteyenlerle erken emeklilik isteyenlere verileceğini kaydetti.

Havacılığın lokomotiflerinden olan Airbus’ın öngörülerine göre sektörün 2025 yılından önce Covid-19 dönemine dönüş yapamayacak.

Şirket CEO’su Guillaume Faury yaptığı açıklamada, “Airbus, havacılık endüstrinin şimdiye kadar yaşadığı en büyük krizle karşı karşıya bulunuyor. Şu ana kadar aldığımız önlemler, küresel salgının ilk şokunun üstesinden gelmemizi sağladı. Şimdi de şirketin faaliyetlerini devam ettirebilmeyi ve krizden sağlıklı, küresel bir havacılık lideri olarak çıkabilmeyi sağlamalıyız” ifadelerini kullandı.

Bu durum doğrultusunda Airbus’ın işten çıkarmaları yapacağı şehirler şu şekilde:

  • Fransa’da 5.000 pozisyon
  • Almanya’da 5.100 pozisyon
  • İspanya’da 900 pozisyon
  • İngiltere’de 1.700 pozisyon
  • Airbus’un dünya çapındaki diğer merkezlerinde 1.300 pozisyon

Bu rakamlara Fransa’daki Airbus yan kuruluşları Stelia ve Almanya’daki Premium AEROTEC şirketlerinin de dahil olduğu açıklandı.