Airbus’tan Lufthansa’ya 600’ncü teslimat

Avrupalı üretici Airbus, Hamburg-Finkenwerder tesisinde 600. Lufthansa uçağını Alman havayoluna teslim etti.

Lufthansa’nın 600’ncü Airbus uçağı için yapılan törende, Lufthansa ve Airbus arasındaki 50 yılı aşan güçlü ortaklığa vurgu yapıldı.

600’ncü uçak ise A321neo olurken, Lufthansa Grubu İcra Kurulu Başkanı Carsten Spohr törendeki açıklamasında, “Lufthansa ve Airbus çok özel bir ortaklıkla birleşti. Airbus’ın kuruluşundan bu yana, çok çeşitli araştırma projelerinde ve yeni geliştirmelerde yakın ve güvene dayalı işbirliklerinin keyfini çıkardık. Lufthansa, Airbus’ın yeni bir uçak tipi için lansman müşterisi olarak en az dört kez hizmet verdi, bunu en son tüm dünyada kendisini ispatlamış A320neo ailesi için gerçekleştirdik. Lufthansa, Airbus’ın son 50 yılda geliştirdiği her uçak ailesini sipariş etti. Ve o dönemde teslim aldığımız 600 Airbus’ın yüzde 90’ından fazlası bugün hala Lufthansa Group hizmetinde. Ayrıca Lufthansa’nın 2026’daki yüzüncü yıl kutlamaları kapsamında 700. Airbus’ımızı filomuza dahil etmeyi diliyoruz” ifadelerini kullandı.

Lufthansa, Airbus ile ilk satın alma sözleşmesini 1975’te üç A300B2 için imzaladı ve ilk uçağını yedi ay sonra 9 Şubat 1976’da Avrupa’nın yeni üreticisinden teslim aldı.

Lufthansa’ya teslim edilecek D-AIEQ tescilli 600. Airbus uçağı Airbus A321neo’nun adının Münster olduğu açıklandı.