Akıncı 2019’da gökyüzünde

Baykar Makine Genel Müdürü Haluk Bayraktar, Bayraktar yerli ve mili İnsansız Hava Araçları çalışmaları ve teslimatlarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Bayraktar, Deniz Kuvvetlerine 10 adet Bayraktar TB2 İHA verileceğiniz ve bunların bazılarının silahlı sürümde olacağı bilgisini verdi.

Bayraktar konuya ilişkin açıklamasında, “Önümüzdeki aylarda da Deniz Kuvvetleri Komutanlığı (Dz.K.K.lığı)’na, ilk BAYRAKTAR TB2 teslimatını gerçekleştireceğiz. Bu araçlardan, 10 adet teslim edeceğiz ve bazıları, silahlı sürümde olacak. BAYRAKTAR TB2, aslında, Dz.K.K.lığına yönelik görevler icra etmek maksadıyla ilk kez DENİZKURDU-2015 tatbikatında; daha sonrasında da EFES-2018 tatbikatında, uçuşlar gerçekleştirmişti” dedi.

Haluk Bayraktar MSI Dergisine verdiği röportaj’da Akıncı SİHA’nın da ilk test uçuşunu 2019 yılının ilk çeyreğinde yapmasının planlandığını açıkladı.

Bayraktar AKINCI çalışmaları hakkında şunlar söyledi: “AKINCI’yla ilgili çalışmalarımızı, Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB)’nın, Taarruzi İHA Geliştirilmesi projesine yönelik olarak yayınladığı Teklife Çağrı Dosyası (TÇD)’na verdiğimiz cevapla birlikte, 2017’nin Mayıs ayında hayata geçirdik. Halihazırda, aracın prototip üretimine başladık ve gövdesine ait yapısal bileşenlerinin büyük çoğunluğunu da tamamladık. Bir yandan da turboprop motorlarına, yakıt sistemlerine ve aviyonik sistemlere yönelik entegrasyon çalışmalarımız devam ediyor. Aracın ilk test uçuşunu, 2019’un ilk çeyreğinde yapmayı hedefliyoruz. Aynı yılın sonlarına doğru da seri üretime başlayabilecek hale gelmeyi planlıyoruz. AKINCI’yı, ilk etapta, TB2’ler gibi, temel görevleri yerine getirebilecek şekilde hazırlayacağız. Ardından da aşamalı ve fazlardan oluşan bir şekilde, silah sistemleri ve faydalı yüklerin entegrasyonuna başlayacağız. Yurt içindeki faydalı yük geliştirilme süreçlerine paralel olarak, biz de bunları aracımıza entegre edeceğiz. Hatta son aşamada, bu araca, güdümlü füzeler ile hava hedeflerine de saldırabilme kabiliyeti kazandırmak da gündemimizde.” (MSI Dergisi)