Almanya A319CJ uçağını teslim aldı

Alman Silahlı Kuvvetleri (Bundeswehr), dünyanın en modern gözlem uçaklarından olan A319CJ uçağını teslim aldı.

Açık Semalar Anlaşması (Open Skies) görevi için Alman kuvvetlerine uçağın teslimatı modernizasyonunu yapan Lufthansa Technik tarafından Hamburg’da yapıldı.

Teslimat törenine Federal Savunma Bakanı Ursula von der Leyen ve Federal Dışişleri Bakanlığı Devlet Bakanı Niels Annen’de katıldı.

Uçağın Açık Semalar Anlaşması gibi uluslararası hava sahalarında güven artırıcı görevleri yerine getirmek için tasarlandığı ancak tıbbi ve yolcu taşımacılığı gibi görevlerde de kullanılabileceği öğrenildi.

Lufthansa Technik’in, Alman silahlı kuvvetlerinin gerekliliklerine dayanarak bir düzineden fazla sanayi ortağıyla işbirliği içinde yapımında ve uygun çözümlerin geliştirilmesinde öncü rol oynadığı belirtildi.

Federal Dışişleri Bakanlığı Dışişleri Bakanı Niels Annen açıklamasında, “Açık Semalar Anlaşmasını güçlendirmek istiyoruz bu anlaşma özellikle AGİT bölgesinde vazgeçilmez bir silah kontrol unsuru olarak ön plana çıkıyor. Bu misayon dünya genelinde ABD ve Rusya dahil hava sahalarında açıklık ve şeffaflığın bir göstergesidir. Bu nedenle Almanya’nın kendi modern uçağını geliştirdiği için mutluyuz” dedi.

Hamburg’daki Lufthansa üssündeki 26 aylık süreç sonunda teslimatı yapılan A319CJ için ilk önce tam bir revizyon yapıldı.

Daha sonrasında ise uçağın bir çok donanımında 150’den fazla değişiklik yapıldığı bilgisi verildi.

Ege Buğra Özen/AirTürkHaber