Almanya’dan Kabil Havalimanı açıklaması

Almanya Dışişleri Bakanı Maas, Kabil havalimanını sivil amaçlarla kullanmaya devam edebilmek için Türkiye ve ABD ile temasların sürdüğünü açıkladı.

Afganistan’daki Alman vatandaşları ile Alman kuruluşları için çalışmış Afganların tahliyesine dönük girişimlerini yoğunlaştıran Almanya, Kabil havalimanının sivil amaçlarla faaliyet göstermeye devam edebilmesi için diplomatik girişimlerini yoğunlaştırdı.

Alman Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Pazartesi günü düzenlediği basın toplantısında yürütülen görüşmeler hakkında dikkat çekici bilgiler paylaştı.

Tüm güçlüklere rağmen Alman vatandaşlarının ve korunmaya alınması gereken Afganların tahliyesi için yoğun çaba gösterdiklerini anlatan Maas, “Ancak zaman daralıyor” diyerek Amerikan askerlerinin çekileceği 31 Ağustos sonrasında da sivillerin tahliyesine devam edebilmeye imkan tanıyacak çalışmalar yürüttüklerini anlattı.

Heiko Maas, tahliyelere devam edebilmek için Kabil havalimanın sivil amaçlarla işletilmesine odaklandıklarını, bu kapsamda Türkiye ve ABD başta olmak üzere partner ülkelerle görüşmeler yürüttüklerini söyledi.

“Taliban ile de görüşmek zorundayız”

“Bu konuda Taliban ile de görüşmeye devam etmek zorunda olacağız ve zaten bunu yapıyoruz” diyen Maas, ABD askerlerinin Afganistan’dan çekilmesinin ardından Taliban’ın havalimanın işletilmesinde rolü olacağını kaydetti.

İngiltere ve Fransa, Afganistan’dan tahliye edilmesi gereken daha on binlerce kişi bulunduğunu, tahliye işlemlerinin 31 Ağustos tarihine kadar tamamlanamayacağını, ABD’nin Afganistan’dan tüm askerlerini çekmek için belirlediği takvimde değişikliğe gitmesi gerektiğini vurguluyor.