Almanya’dan S-400 yorumu

Son dönemde Türkiye’nin S-400 alımı ABD ve Avrupa’nın gündemindeki yerini korurken, konuya ilişkin bir yorumda Almanya’dan geldi.

S-400 sistemlerinin dünyanın en güçlü hava savunma sistemlerinden biri olduğunu belirten Alman gazeteci Gernot Kramper, bu nedenle sistemin Rusya’da ‘en çok satan’, NATO için ise ‘kabus’ olduğunu vurguladı.

Türkiye’nin teslim almak için geri sayıma geçtiği ve ABD’nin tehdit olarak gördüğü Rus S-400 füze savunma sistemleri Alman basınında da yoğun şekilde ele alınıyor.

Alman Der Stern dergisi yazarı Kramper, S-400 füze savunma sistemlerine ilişkin yazısında, söz konusu sistemi dünyanın en iyilerinden biri olarak niteledi.

Bundan dolayı S-400’lerin Rusya’da ‘en çok satan’ olduğunu kaydeden Kramper, NATO için ise ‘kabus’ haline geldiğini ifade etti.

Kramper, “ABD, tüm dünyada uzun süre boyunca gökyüzünün hâkimiydi ancak S-400’lerin özellikleri, hem hedef tespiti hem de menzili açısından etkileyici bir silah. S-400, hayalet uçaklar için de tehlikeli olacak” dedi.

Sistemin tüm özelliklerinin Batılı ülkeler tarafından bilinmediğini, hayalet uçaklarla mücadele özelliğinin Türkiye ve diğer ülkelerin alımları sonrası açığa çıktığını yazan Kramper, Suriye’deki tek bir S-400 bataryasının bile Batılı ülkelerin uçaklarının hava sahasını kontrol etmesini engellediğinin ya da her uçuşun öngörülemez hale geldiğinin altını çizdi.

Kramper’e göre S-400 alımı, olası Patriot alımına kıyasla Türkiye için daha avantajlıydı, zira Rus sistemi, Amerikan muadilinden daha gelişmiş olmasının yanı sıra yaklaşık iki kat daha ucuza mal oldu.