Amazon 3.326 uydu için izin bekliyor

İnternet devi Amazon, uzaya tam 3.326 tane uydu göndererek küresel bir internet ağı oluşturmayı hedefliyor.

Bu hedef için Federal İletişim Kurulu’ndan (FCC) onay bekleyen Amazon, uyduların fırlatılmasıyla birlikte bugüne kadar ulaşamadıkları kullanıcılara hizmet götürmeyi amaçlıyor.

Elon Musk’ın Spacex şirketinin Starlink adında benzer bir projesi bulunurken, iki dev şirket bu alanda da rekabet halinde.

Webtekno’nun derlediği habere göre, Project Kuiper adlı projesiyle uzayı uydularla donatmak isteyen Amazon, projeyi şu şekilde açıklamıştı:

Project Kuiper, dünyada yeterli derecede internet hizmeti sunulamayan yerlere yörüngeye yerleştirilecek uydularla, düşük gecikme hızlarına sahip yüksek hızlı geniş bant internet bağlantısı sağlayacak. Bu, geniş bant internete erişimi olmayan on milyonlarca insana hizmet vermeyi hedefleyen uzun vadeli bir proje. Bu girişimde bizimle ortak vizyonu paylaşan şirketlerle iş birliği yapmayı dört gözle bekliyoruz.”

Teknoloji şirketleri, internet erişimini tüm insanlığa yayma konusunda çok ciddi çalışmalar yürütüyor.

Facebook’un drone’larla internet hizmeti sunma hedefi ve Elon Musk’ın Project Kuiper benzeri uydu yerleştirme projesi, internet dünyasının geleceği konusunda merak uyandırsa da bu uydular gelecekte gezegenin yörüngesini bir uzay çöplüğüne çevirebilir.

FCC’nin Amazon’a bu konuda nasıl bir cevap vereceği ise henüz bilinmiyor.