American Airlines’dan flaş sipariş

American Airlines (AA) 47 uçaklık Dreamliner siparişinin onaylandığını duyurdu.

Havayolunun 47 uçaklış siparişe ek olarak ayrıca 28 uçaklık opsiyonunun olduğu belirtildi.

American Airlines’ın yeni Dreamliner siparişlerindeki uçaklarda ise motor tercihinin General Electric olduğu bildirilirken, GEnx-1B tipi motorların kullanılacağı açıklandı.

Şirketin filosundaki Boeing 767-300 tipi uçakların yerini alacak olan yeni Dreamliner siparişlerinin, 22 aden Dreamliner 787-8 ve 25 adet Dreamliner 787-9 olduğu bilgisi verildi.

AA bu şekilde en büyük Dreamliner operatörü konumuna gelirken, şirket hali hazırda 42 uçaklık Dreamliner siparişlerinde 35 uçağı teslim almış durumda.

American Airlines Başkanı Robert Isom konuya ilişkin açıklamasında, “Boeing 787, Airbus A350 ve Airbus A330 neo arasında karar vermek zordu, ancak verdiğimiz bu siparişle yolcularımıza yenilenmiş filomuzda Dreamliner’ı cazip bir seçim haline getireceğiz” dedi.

USA Today’da yer alan bilgilere göre, American Airlines’ın siparişi bugün açıklamak istemediği ancak sabah saatlerinde anlaşmanın Boeing tarafından yanlışlıkla duyurulması sonrasında açıklamak zorunda kaldığı öğrenildi.

Boeing 787 Dreamliner serisi 1300’den fazla siparişle B777 ve Airbus A330 serilerinin ardından en çok sipariş alan geniş gövdeli uçak konumunda bulunuyor.

AirTürkHaber