Amsterdam kazasında CIA iddiası

Türk Hava Yolları’nın Amsterdam’a inişi esnasında düşen uçağıyla ilgili şaşkınlık veren bir olay gündeme taşındı.

Türk Hava Yolları’na ait Boeing 737 tipi yolcu uçağı, 25 Şubat 2009 tarihinde Hollanda’nın başkenti Amsterdam’a inişi sırasında kaza yapmıştı.

127 yolcu ve 7 kişilik mürettebatıyla Schiphol Havaalanı’na inişte piste ulaşamadan tarlaya düşen uçak 3 parçaya ayrılmıştı.

Hürriyet gazetesi yazarı Fatih Çekirge Amsterdam kazası ve uçaktaki kayıp yolcu konusunu gündeme getirirken, kayıp olan yolcunun kaza yapan uçaktan çıkarak Los Angeles’a uçtuğu iddia edildi.

İşte Fatih Çekirge’nin yazısından THY’nin Amsterdam kazası ile ilgili olan bölümü:

THY yönetiminden Candan Karlıtekin, Temel Kotil ve Hamdi Topçu toplantı halindeyken haber geliyor: “Amsterdam Havalimanı’na iniş yapan THY uçağı düştü.”

Şok…

Hemen acil durum merkezi kuruluyor. Ailelere haber vermek üzere yolcu listeleri isteniyor. Mucize eseri uçaktaki 135 yolcudan sadece 9’u ölmüş. Hayatını kaybedenlerin 4’ü personel, birisi iş insanı ve 4’ü ABD vatandaşı idi.

Aradan zaman geçiyor ama otopsiler bir türlü bitmiyordu. Bütün yaralılar sayılıyor ama bir kişi eksik çıkıyordu. Bu nedenle de ölenlerin cenazesi verilemiyordu.

Hollanda makamları da şaşkındı. Yolcu listeleri bir kişinin kayıp olduğunu gösteriyordu.

Kimdi bu yolcu ve neredeydi?

Ve araştırmalar sürerken THY Başkanı Hamdi Topçu’ya bir mesaj geldi: “Bir CIA ajanı geldi, bilgi almak istiyor.”

Topçu şaşırmıştı. CIA de nereden çıkmıştı…

Ajanı odasına aldı.

CIA ajanı aynen şöyle dedi: “Sayın başkan, sizin aradığınız kişi sizin uçaktan çıkıp Los Angeles’a uçmuştur.”

Şaşkınlık daha da artmıştı.

Topçu ne olur ne olmaz diye düşünerek sordu: “Acaba kimliğinizi görebilir miyim? Ve sakıncası yoksa bir fotokopisini alabilir miyim?”

Ajan: “Elbette, buyurun alın.”

Topçu kimliğin fotokopisini aldıktan sonra isim kontrolünü yaptı ve doğruladı.

Yalnız garip olan şuydu:

Amerika’ya giden uçak THY’nin inişinden 45 dakika sonra kalkıyordu. Üstelik kaza olmuştu. Bu kişi kaza yapmış uçaktan çıkıp 45 dakikada Los Angeles uçağına nasıl gidebilmişti?

Bu sır hiçbir zaman çözülemedi.

Hatta Hollanda yetkilileri araştırmayı devam ettirince Hamdi Topçu cenazeleri alabilmek için kendisini ziyaret eden CIA yetkilisinin sözlerini aktardı. Tabii kimlik fotokopisiyle…

Böylece cenazeler alınabildi.

Ama olayın sırrı hâlâ çözülemedi.