Antalya Havalimanı artık daha güvenli

Tarım ve Orman Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından kurulan Antalya Havalimanı Alçak Seviye Rüzgar Kırılımı Uyarı Sistemi hizmete girdi.

Cunmhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ulaştırma Bakanı Mehmet Cahit Turhan ve Tarım ve Ormancılık Bakanı Bekir Pakdemirli, DHMİ Genel Müdürü Funda Ocak ve THY Genel Müdürü Bilal Ekşi’nin, katılımıyla açılan ve Türkiye’de bir ilk olan sistem Antalya Havalimanı’nı daha güvenli bir hale getirecek.

Havacılık sektörünün faaliyetlerini olumsuz yönde etkileyen ve uçuş güvenliği açısından önemli riskleri oluşturan tehlikelerden biri olan yaklaşma sahasında uçakların iniş-kalkışlarda karşılaştıkları yatay-düşey yönde oluşan ani rüzgar değişimlerinin havacılık dünyasında rüzgar kırılması diye adlandırılan tehlike Antalya Havalimanı’nda artık kontrol altına alınacak.

Türkiye’de ilk kez Antalya Havalimanı’nda kurulan sistem, can ve mal kayıplarının meydan geldiği büyük boyutlu kaza-kırımlara neden olan meteorolojik olayların tespit edilerek gerekli uyarıların yapılabilmesi ve uçuş güvenliğine katkı sağlanması için uyarı sistemleri geliştiriyor.

Son dönemde ileri teknoloji kullanılarak geliştirilen bu sistemlerden birisi de X-Band Meteoroloji Radarı ve 3 boyutlu Lidar bileşenleriyle ürün oluşturma algoritmalarını içeren yazılımlardan oluşan Alçak Seviye Rüzgar Kırılımı Uyarı sistemleri olarak biliniyor.

Törende bir konuşma yapan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Türkiye’de bir ilki gerçekleştiriyor ve hayati bir sistemi devreye alıyoruz. Bugün dünyada sadece 6-7 şehirde kurulan bu sisten havada en çok uçan biri olarak beni de ilgilendiriyor. Bir Antalyalı olarak bunun Türkiye’de ilk kez Antalya’da kuruluyor olması beni ayrı mutlu ediyor. Görünmeyen kahramanlarımız hava trafik kontrolörleri ve meteoroloji  çalışanlarına ayrıca teşekkür ederim” dedi.

Çavuşoğlu’ndan sonra söz alan Ulaştırma Bakanı Mehmet Cahit Turhan ise, “AYT’de tabiat kaynaklı bazı risklerin önüne geçmek için kurulan sistemin açılıyor olmasından büyük gurur duyuyorum. Hava ulaşımının önemi her geçen gün artmakta. Hava yolu ulaşımına en baştan beri stratejik bir gelişme olarak baktık ve öyle yaklaşmaya devam ediyoruz. Rüzgar kırılması havacılık güvenliği için çok önemlidir ve Antalya Havalimanımız bu etkilenime son derece açıktır. Bu husus göz önüne alındığında Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün havalimanına kazandırdığı bu teknoloji o nedenle çok önemlidir. Başta Tarım ve Orman Bakanlığı’mız olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ederim. Bu sistemin diğer havalimanlarımızda olmasını da isterim” diye konuştu.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ise “Bütün müdürlük ve ofislerimizle milletimize hizmet etmek için görev yapan bakanlığımızın önemli birimlerimizden biri de Meteoroloji Genel Müdürlüğü’müzdür. Antalya Havalimanı’na kurulan Alçak Seviye Rüzgar Kırılımı Uyarı Sistemi yaklaşık 20 milyon liradır. Bu yatırımla uçakların inememesi veya başka havalimanlarına yönlendirilmesini ortadan kaldıracaktır. Dünyada son derece sınırlı havalimanlarında kullanılan bu sistem Türkiye’de bir ilk olmasıyla beraber diğer havalimanlarına da yayılması önemli hedefimizdir. Yakında zamanda yaşadığımız hortum felaketini kurulan sistem sayesinde daha önceden tedbir alabileceğiz” dedi.

Törende konuşmasına tüm Antalyalılara geçmiş olsun dileğiyle başlayan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, “Antalya Havalimanı’nda uçuş emniyetine büyük katkı sağlayacak olan bu teknoloji altyapısının hayırlı olmasının diliyorum. Sadece havacılıkta değil, liderimizin koyduğu tüm hedeflere inançla ve inatla yürüyoruz. Göreve geldiğimizde hacmi sadece 2 milyar dolar olan havacılık sektörü bugün 25 milyar dolar seviyesine yükselmiştir. Antalya ise turizm havacılığında lokomotiftir. Antalya Havalimanı’nda yapılan bu teknolojik yatırım dünyanın cazibe merkezi olan şehrimize artık daha güvenli uçuşlar sağlayacak. Dünyada sayılı ülkede olan bu sistemde görev yapacak olan arkadaşlarıma da başarılar diliyorum” dedi.

UÇAK İNİŞ-KALKIŞINDA GÜVENLİK SAĞLAYACAK

x-Band Meteoroloji Radarı elektro manyetik dalgaları kullanarak yaklaşık 100 km yarı çapta bir kapsama alanındaki yağışlı hava kütlelerini ve rüzgar hareketlerini tespit edebilecek.

3-D Lidar ise, lazer ışınları kullanarak yaklaşık 20 km yarı çaplı bir kapsama alanında özellikle X-Band radar tarafından tespit edilemeyen açık havadaki rüzgar hareketlerini tespit etme yeteneğine sahip.

Sistem ham yağışlı havalarda hem de yağışın olmadığı açık hava şartlarında alçak seviyede yatay ve düşey yönde meydana gelerek uçuş güvenliği için tehlikeli olan ani rüzgar değişimlerinin tespit edilmesine ve uyarıların yapılmasına imkan sağlayacak.

TÜRKİYE’DE KURULAN İLK SİTEM

Dünyada sayılı havalimanında bulunan ve Türkiye’de ilk kez Antalya Havalimanı’nda bu son derece gelişmiş sistemin uçuş güvenliğine ve ülke ekonomisine katkı sağlayacak, yerli radar ve lidar teknolojisinin geliştirilmesine ve teknoloji transferi yapılmasına imkan sunacak.

Sistemin üretim çalışmaları 2017 Temmuz ve 2018 Nisan ayları arasında yapılmış , 2018 Eylül ayında kurulumu tamamlandı.

Ege Buğra Özen/AirTürkHaber-Antalya