Antonov An-124’ün hassas yükü

Ukraynalı Antonov Havayolları geçtiğimiz günlerde dev An-124 tipi kargo uçağıyla ilginç bir göreve daha imza attı.

Antonov’un Polonya’dan Filipinlere teslim edilmek üzere 5 adet Sikorsky S-70i Black Hawk tipi helikopteri taşıdığı açıklandı.

69 metre uzunluğunda 100 ton yük taşıyabilen devasa An-124-100 için sırada bir kargo olan 5,6 ton ağırlığında ve 19,75 metre uzunluğundaki Black Hawk helikopterlerinin hızlı ve güvenli teslimatı için dev kargo uçağının tercih edildiği açıklandı.

5 adet Black Hawk tipi helikopterin 5 saat süren yükleme sonrasında güvenli bir şekilde Filipinlere ulaştırıldığı açıklandı.

Göreve ilişkin açıklamada bulunan Antonov’un Kuzey Amerika Havacılık, Hükümet ve Savunma Programları Direktörü Amnon Ehrlich, Black Hawk helikopterlerinin An-124 için çok ağır bir yük olmadığını ancak yüksek teknolojinin güvenli ve hasarsız olarak taşınmasının iyi bir iş birliği sayesinde mümkün olabildiği vurgulandı.

Ehrlich açıklamasında, “Sikorsky ve lojistik tedarikçisi Helicopter International Shipping Services (HISS) ile bu teslimat için birkaç aydır yakın şekilde koordineli olarak çalışmalar yürüttük” ifadelerini kullandı.