ASELSAN’ın büyük başarısı

IDEF Fuarı’nda geniş ürün yelpazesiyle büyük ilgi çeken ASELSAN, İhtar Anti Drone Sistemini’de standında sergiliyor.

Radar elektroptik kamera ve karıştırıcıdan oluşan İhtar Anti Drone Sistemi çok fonksiyonlu çalışmasının yanında müşteri talebine göre de bir çok esnekliğe sahip olması açısında ön plana çıkıyor.

ASELSAN üretimi bu sistemde 40 derecelik antene sahip radar Drone ilk gören cihaz olurken bu radar şuanda dünyada İHA gözetleme radarları arasında 40 derecelik radara sahip ilk sistem konumunda ve 4 saniyede bir veri akışı güncelleniyor.

Sistemde bulunan elektroptik kamera seti bulunurken, bu sette termal ve gündüz kameraları mevcut. Üzerinde jammer antenleri bulunan sistemde bu jammerlar 60 derecelik bir kapsama sağlıyor. Ayrıca bu sistemin kullanıldığı bazı kritik lokasyonlarda 360 derecelik jammerlarında sisteme entegre edilmesi mümkün.

Sistem nasıl çalışıyor?

Sistemin işleyişi ise şu şekilde oluyor; Mikro İHA’larıda görme yeteneğine sahip radar 1,5 km’ye kadar Drone’u komuta kontrol ekranında gösteriyor. İlk olarak Drone’u sarı olarak ekrana çıkaran radar yaklaşık 4 saniyelik bir veri güncellemesi sonrasında eğer cismin drone olduğunu tespit ederse bunu ekrana kırmızı olarak yansıtıyor. Ardından komuta kontrol merkezinden manuel yada otomatik olarak bu kameralara iletiliyor, gündüz ve termal kameralar drone’u incelemeye alıyor. Sistem bunu eğer tehdit olarak algılarsa sistem en büyük silahı olan karıştırıcı butonunu devreye sokuyor.

Karıştırı butonu devreye girdikten sonra Drone kumanda özelliğini kaybediyor, eğer GPS’le çalışan akıllı bir drone ise bu durumda kalktığı lokasyona geri dönmek istiyor. Bu karıştırıcı özelliği sayesinde İhtar Anti Drone Sistemi akıllı drone’ların GPS özelliğini de karıştırma yeteneğine sahip.

Karıştırma işlemi manuel ve otomatik olarak devreye girebiliyor.

Farklı etkisiz hale getirme yöntemlerine sahip

İhtar Anti Drone Sistemi farklı etkisiz hale getirme özelliğine sahip olurken, bunlar karıştırıcı (vurmadan etkisiz hale getirme), lazer ve 40mm bomba atar entegrasyonları olarak adlandırılıyor.

40mm bomba atar entegrasyonunun geliştirme çalışmaları devam ederken bunu yakın zamanda sisteme entegrasyonu tamamlanacak.

Lazer sisteminin ise entegrasyonunun 1 yıl içerisinde sisteme adapte edilmesi planlanıyor.

İhtar Anti Drone Sistemi’nde karıştırıcı özelliğinin şehir içi ve benzeri alanlarda kullanılması daha çok tercih edilirken, kritik bölgeler ve boş arazilerde ise 40mm bomba atar özelliği gerek duyulduğunda entegre edilebiliyor.

3 sistem müşterilerin taleplerine göre, karıştırıcı, lazer veya 40mm bomba atar versiyonlarında hazırlanabiliyor.

Havalimanları için kullanılabilir mi?

Havalimanlarında bu sisteminin sadece karıştırıcı versiyonuyla kullanılması Drone tehlikesini ortadan kaldırıyor.

Sistemin gözü radar, cismin drone olup olmadığını belirlerken en büyük silah ise karıştırıcı olarak karşımıza çıkıyor ve bu sistemin havalimanlarında son dönemde özellikle artan Drone tehdidine karşı bir çare olması seçenekler arasında.

Bildiği üzere geçtiğimiz dönemlerde Londra’nın en işlek meydanları olan Heathrow ve Gatwick havalimanlarında drone nedeniyle uçuşlarda ciddi gecikmeler ve iptaller yaşanmıştı.

Gatwick Havalimanı çevresinde uçurulan Drone’lar nedeniyle havalimanında 2 gün boyunca binlerce sefer iptal edilmişti.

Sistemin havalimanlarında kullanılması için önünde bir engel bulunmazken, sinyalin çok olduğu havalimanları gibi bölgelerde kullanılması için buna uyarlanabilecek esnekliğe de sahip bulunuyor.

İhtar Anti Drone Sistemi, şuanda hiçbir havalimanında kullanılmazken bazı havalimanlarında testlerinin yapıldığı ve bu testlerde uçaklara zarar vermediğinin de gösterdiği öğrenildi.

Kullanım Alanları

 • Kritik Tesislerin korunması
 • Yasadışı sızmalara karşı sınır güvenliği
 • Kalabalık organizasyonların korunması
 • Farklı Konfigürasyonlar (sabit, taşınabilir, vb.)

Genel Özellikler

 • Taşınabilir radar ile birden fazla İHA’nın yüksek doğrulukla tespiti ve takibi
 • Düşük yanlış alarm olasılığı
 • TV ve Termal kameralar kullanarak uzak mesafeden hedeflerin teşhisi
 • Otomatik video takip
 • Özel hedefler için yönlü karıştırma kabiliyeti
 • Sürü saldırılarına karşı yönsüz karıştırma yeteneği
 • Yazılımla ayarlanabilen karıştırma frekansları
 • GIS, alarm bölgeleri, filtre gibi yeteneklere sahip merkezi Komuta Kontrol kabiliyeti
 • Minimum operatör müdahalesi ile çalışabilme
 • Cihaz içi test (CİT) yeteneği
 • 7/24 bütün hava şartlarında çalışabilme
 • Açık ve modüler mimari sayesinde uyarlamaya uygun
 • Farklı tiplerdeki sensör ve karşı tedbirler ile geliştirmeye açık
 • Askeri standartlarla uyumlu

Ege Buğra Özen/AirTürkHaber