Astonotlar UUİ’de delik avında

Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (UUİ) Rusya’ya ait “Zvezda” (Yıldız) modülünde bir delik olduğu ve buradan hava sızdığı bildirildi.

Rus resmi haber ajansı TASS‘ın, ISS ile yaptığı görüşme sonrası aktardığı bilgilere göre, oluşan delikten dolayı modül içinde oksijen miktarı giderek azalıyor.

UUİ’de şu an görev yapan Kozmonot Sergey Rişkov, ağustos ayından bu yana hava sızdıran ve modülün içinde basınç kaybına neden olan deliğin yerini henüz tespit edemediklerini bildirdi.

ISS mürettebatı geçen ekim ayında Zvezda modülüne geçiş bölümünde 4,5 santimetre büyüklüğünde, sebebi henüz bilinmeyen bir delik bulmuş ve bunu kapatmıştı.

Ancak modül içinde oksijen kaybının ve basıncın düşmeye devam etmesi en az bir delik daha olduğuna işaret ediyor.

TASS’ın haberine göre yetkililer, deliğin bulunamaması durumunda hava sızıntısı olan modülü, Uzay Üssü’nün diğer bölümlerine kapatacak.

Ancak böyle bir durumun, UUİ’deki çalışmaları olumsuz etkileyeceği belirtiliyor. Rus Uzay Ajansı Roskosmos, şu an için ISS mürettebatı açısından bir tehlike bulunmadığını bildirdi.

Bazı bölümleri 20 yıldan eski olan UUİ’de sık sık arızalar yaşanıyor. Son olarak üssün elektrik sisteminde ve tuvaletlerinde sorun yaşanmıştı.

Dünyadan 400 kilometre uzakta, uzay boşluğunda bulunan UUİ’de şu an dördü ABD’li, ikisi Rus, biri de Japon olmak üzere yedi kozmonot ve astronot görev yapıyor.