Astronot Parmitano felakete dikkat çekti

Avrupa Uzay Ajansı (ESA) astronotu Luca Parmitano’nun Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan Euronews için çektiği özel görüntüler Uzay Günlükleri’nde yayınlanmaya devam ediyor.

İtalyan astronot, Ay’a iniş gerçekleştiren Apollo görevlerinin 50’nci yıl dönümü olan 20 Temmuz’da Dünya yörüngesinde başlayacak 6 aylık Beyond görevindeki dördüncü serüvenini euronews ile paylaşıyor.

Luca Parmitano geçtiğimiz haftalarda dünya gündemi meşgul eden Amazon orman yangınların yol açtığını ekolojik felakete değindi.

Uzaydan aldıkları görüntülerde yangınların büyük bir felakete yol açtığını vurgulayan Parmitano, “Amazon ve Afrika’daki ormanları dünyanın akciğerleri, tarım ve veya herhangi ekonomik çıkar için yol edilemez” diye konuştu.

Amazon bölgesi ve bu bölgedeki tropik ormanlar 90 ila 140 milyar ton karbonu muhafaza ederek küresel iklimin istikrarına büyük katkı sağlıyor.

Ağaçların kesilmesi ile yok olan ormanlar ise dünya için sera gazını engelleyen en büyük kaynaklardan biri. Tarımsal kullanım amacı ile yok edilen ormanların artması atmosfere karışan sera gazı salınımı ile küresel iklimin istikrarsızlaşmasına neden oluyor.

‘Kasırgalar gibi doğal afetlerin şiddeti insan aktivitesi yüzünden artıyor’

İtalyan astronot ayrıca Bahamalar ve Amerika kıtasını vuran Dorian Kasırgası’nın uzay görüntülerini paylaştı. Parmitano, “Kasırgalardan direkt sorumlu olmasak da, insan aktivetisi bu tarz doğal afetlerin şiddetinin artmasına neden oluyor.” ifadelerini kullandı.

Bahamalar’ı vuran ve 50’den fazla kişinin ölümüne neden olan Dorian kasırgası sonrası 2 bin 500 kişi kayboldu.