Astronotların ilginç uzay deneyleri

Dünya’nın yörüngesinde dönen ve çok sayıda astronot ve kozmonotu ağırlayan Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) her yıl yüzlerce deneye ev sahipliği yapıyor.

Bu deneylerin bazılarında ise denekler astronotların kendileri.

Euronews uzay muhabiri ve Avrupa Uzay Ajansı astronotu Luca Parmitano, yemek yeme alışkanlıklarını takip eden ve ‘nutrition’ (Besin) ile ‘ISS’ kelimelerinden oluşan ‘NUTRISS’ isimli programı takip ediyor.

“Tabletimdeki özel uygulama sayesinde 5 gün boyunca her yediğim şey kaydediliyor.” şeklinde konuşan Parmitano, “Sonrasında vücut kütlemin çok ince ölçümleri yapılıyor. Buna göre de ayarında, daha çok veya daha az yediğim ortaya çıkıyor. Eğer bir eksik veya fazlalık varsa da yerden bana daha farklı besin programı tavsiyeleri geliyor.” diyor.

Parmitano’ya göre bu deney Dünya’daki insanların besin alışkanlıklarının kendileri üzerindeki etkisini anlamak için de kullanılabilir.

Astronot Parmitano’nun katıldığı bir diğer deney ise zaman algısı deneyi.

Bu deneyde de astronot, yer çekimi olmayan ortamda insanların zaman algısında nasıl bir değişiklik olduğunu çözmeye çalışıyor.

Deney sırasında Uzay İstasyonu’nun saatte 28 bin kilometre hızla Dünya yörüngesinde döndüğü gerçeği de göz önünde bulundurulmaya çalışılıyor.

Uzay muhabiri astronot Luca Parmitano daha önce de ISS’de bir misyona katılmış ve 166 gün boyunca istasyonda kalmıştı. Bu süre boyunca da iki kez uzay yürüyüşü yapmıştı. (Euronews)