Ateş kuşları görücüye çıkıyor

Avustralya’da düzenlenecek olan Asya Pasifik Hava Yangın Söndürme Fuarı 2018 (The Aerial Firefighting Asia Pacific Exhibition 2018) geri sayımda.

29-30 Ağustos tarihleri arasında, Avustralya’nın Yeni Güney Galler eyaletindeki Wollongong şehrinde yapılacak olan fuarda hava yangın söndürme konusunda önemli çalışmaların yapılması bekleniyor.

Küresel Isınmanın etkilerinin ciddi şekilde hissedilmeye başladığı zamanda özellikle yaz döneminde başka Yunanistan ve ABD’de Kaliforniya olmak üzere dünyanın çeşitli noktalarından çıkan yangınlara hava müdahalesinde yetersiz kalınması ve bu yıl Avustralya’nın tarihinin en kurak yazlarından birini geçiriyor olması fuarın önemini daha da artırıyor.

Yeni Güney Galler Kırsal Yangın Servisi’nin (NSW Rural Fire Service) katkılarıyla gerçekleştirilecek fuarda, Yeni Güney Galler’indeki yeni Rally Fire Service’in de lansmanı yapılacak.

Platform, ziyaretçilere en son havai yangınla mücadele teknolojilerini görme ve ekibin yangınlarla mücadele konusunda deneyimlerini sunacak.

Fuara Avustralya, Kanada, Fiji, Fransa, Endonezya, İsrail, Japonya, Malezya, Yeni Zelanda, Singapur, İspanya, Tayland, ABD’den gelen havai yangın söndürme uzmanlarının katılımları onaylandığı öğrenildi.

Ağustos sonunda yapılacak olan fuarda havai yangın söndürme çalışmalarının ve birliğinin geliştirilmesi konusunun detaylı olarak ele alınacağı açıklandı.

Bunlara ek olarak son dönemde yaşanan büyük yangınlarda ortaya çıkan havai söndürme operasyonlarına gece de devam edilmesi konusunun da detaylı olarak ele alınacağı belirtildi.

Havai yangınla mücadelede gece görüş sistemlerinin kullanımını ve gece operasyonlarının güvenli şekilde yürütülmesi konusu fuardaki başlıca ana maddeler arasında yer alıyor.

Ege Buğra Özen/AirTürkHaber