Avrupa’nın en güçlü ARFF teşkilatı

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdür Funda Ocak 5 Mart Türkiye ARFF Memurları günü nedeniyle bir mesaj yayınladı.

Ocak havalimanı kurtarma ve yangınla mücadele hizmetleri kapsamında 469 araç ve 4 takım uçak kurtarma ekipmanıyla konusunda uzman 1453 ARFF personeline sahip olduklarını belirtirken, Avrupa’nın en güçlü ARFF teşkilatına sahip olduklarını vurguladı.

İşte Funda Ocak’ın 5 Mart Türkiye ARFF Memurları Günü mesajı:

“DHMİ olarak, havacılığın diğer tüm alanlarında olduğu gibi, Havaalanı Kurtarma ve Yangınla Mücadele hizmetlerinde de küresel ölçekte iddialı bir kuruluş haline gelmiş bulunuyoruz.

Hiçbir başarının tesadüf olmadığı gibi, bu konudaki başarımız da azimle ve kararlılıkla attığımız adımlardan, titizlikle uyguladığımız planlamalardan geçiyor. Son yıllarda yaptığımız ciddi yatırımlarla teknolojinin son ürünü kurtarma, yangın söndürme araç gerecine sahip bir filo oluşturduk. Yüksek tonajlı, hızlı; su, köpük, kimyevi söndürücüleri birlikte taşıyan 8X8 araçlarla filomuzu sürekli takviye ediyoruz.

Havalimanı kurtarma ve yangınla mücadele hizmetleri kapsamında 469 araç ve 4 takım uçak kurtarma ekipmanımızla birlikte konusunda uzman 1453 ARFF personelimiz ile Avrupa’nın en güçlü, en yetenekli ARFF teşkilatına sahibiz!

Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatı(ICAO)’nın standart ve önerileri doğrultusunda sürekli olarak eğitimden geçen, bilgisayar tabanlı animasyon ve şematiklerle kendi havalimanlarında sürekli uzaktan eğitim alan ARFF personelimiz 7 gün 24 saat görevlerinin başında.

Trabzon Havalimanında yaşanan üzücü kaza sonrasında, aldıkları ciddi eğitimi cesaret ve kabiliyetleriyle birleştirerek imza attıkları kurtarma ve tahliye çalışması, ARFF teşkilatımızın konusunda uzmanlığını ve gelişmişlik düzeyini bir kez daha gözler önüne serdi.

Gerektiğinde hayat kurtarmak için canlarını tereddüt etmeden tehlikeye atan, gerek yurt içi gerekse yurt dışı görevlerindeki başarılarıyla ve başarılarını taçlandırdıkları dünya çapında ödülleriyle göğsümüzü kabartan kahraman ARFF personelimizin, sektörde hizmet veren tüm ARFF çalışanlarının “5 Mart Türkiye ARFF Memurları Günü”nü kutluyor, üstün başarılarının devamını diliyorum.”