Ay’a dönüş maliyetini açıkladı

NASA başkanı Jim Bridenstine, Ay görevi için 5 yıllık planlanan rakam konusunda açıklamada bulundu.

Apollo görevinden sonra Ay’a insan yollamayan NASA’nı yeni ay görevinin 20-30 milyar dolara mal olacağı belirtildi.

Space.com’da yer alan habere göre, 2020 yılında start verilecek Artemis programını finanse etmek için ABD Başkanı Donald Trump’ın Kongre’den 1,6 milyar dolarlık bütçe tahsisi istediğine vurgu yapılırken, görev için bu rakamın çok daha üzerine çıkılacağı açıklandı.

NASA Başkanı Jim Bridenstine CNN’e verdiği röportajda programın maliyetinin 20 ila 30 milyar dolar arasında olmasını beklediklerini ifade ederken, bu konu hakkında yönetimle görüşmelerin devam ettiğini belirtti.

Bridenstine Artemis misyonunun çok önemli olduğuna ve birçok şeyi değiştirebileceğine vurgu yaparken bu konuda maliyet için yapılan eleştirilere karşı projeyi savundu.

NASA, yıllar sonra Ay’a insanlı görevlere dönüş yaparken, bu misyonda gezegenimizin uydusunu bir basamak olarak kullanarak Mars’a ve Güneş Sistemi’nin daha uzak noktalarına ulaşmayı hedefliyor.

Programın ilk önemli basamağında NASA 2024 yılında Ay’ın güney kutbuna inmeyi planlıyor, bu görev başarıyla tamamlanırsa sonrasında ise hedef kızıl gezegen olacak.

Artemis projesinin bütçesi NASA’nın diğer projelerinin bütçesine dahil edilmezken, eğer belirtilen rakamlar kabul edilirse bu durumda NASA’nın yıllık bütçesinin 5 milyar dolarlık bir artış söz konusu olacak.

Bridenstine’den Trump’a Mars mesajı

NASA başkanı ayrıca geçtiğimiz günlerde ABD Başkanı Donald Trump’ın NASA’nın sadece Ay’a gitmek konusunda odaklanmaması gerektiğini bunun 50 yıl önce gerçekleştirildiği ve Mars gibi daha büyük projelere odaklanılmalı açıklamasına yanıt verdi.

Bridenstien Trump’ın mesajına karşılık attığı tweet’te, ABD Başkanı’nın Ay’a dönüşün Mars’a insan göndermek için bir araç olduğunu doğrularken, InSight aracının Mars’ta göreve başladığını ve yakında Mars 2020 Rover aracı ile Mars helikopterinin de ona katılacağını belirtti.

Ege Buğra Özen/AirTürkHaber