Ay’da büyük kapışma başladı

Amazon ve Blue Origin’in kurucusu Jeff Bezos’un Ay planı hakkındaki açıklamalarına, SpaceX kurucusu Elon Musk’tan ilginç bir mesaj geldi.

Musk, Bezos’un Ay planı hakkındaki planlarından bahsettiği bir haberi alıntılayarak konuyu alaycı bir mesaj paylaştı.

Elon Musk twitter üzerinden Bezos’un Ay planıyla ilgili New York Times’ın haberine alıntı yaparak “Alay etmeyi bırak Jeff” mesajını paylaştı.

İki dev şirketin Ay üzerindeki rekabeti daha da sert bir hal almaya başlarken, Bezos SpaceX kurucusu Musk’ın bu mesajına herhangi bir yanıt vermedi.

Ay ve Mars yarışında Spacex-Blue Origin rekabeti

Son dönemde uzay çalışmalarında odak noktası Ay üzerinde üs kurmaya yönelirken, bu konuda ön plana çıkan Amerikalı şirketler Elon Musk’ın SpaceX’i ve Jeff Bezos’un Blue Origin şirketi.

Spacex son yıllarda uzay çalışmalarında yaptığı tarihi çalışmalarla ön planda bulunurken, Ay planları konusunda da çalışmalarına devam ediyor.

SpaceX eski adıyla BFR yeni adıyla Starship Super Heavy roketiyle 2023 yılında insanlı sefer düzenleyecek.

Diğer yandan ise Amazon ve Blue Origin’in kurucu Jeff Bezos’ta Ay üssü hakkında planlarını açıklarken, 2024 yılında Ay’ın güney kutbuna ilk astronotu indirmeyi planladıklarını belirtmiş ve “Artık Ay’a yeniden gitmenin, hem de kalmak üzere gitmenin zamanı geldi” ifadelerini kullanmıştı.

İki şirket Ay dışında Mars’a gitme konusunda da kendi çalışmalarına son sürat devam ediyor.

Ege Buğra Özen/AirTürkHaber