B-1B’ler Iran ve Suriye’yi vurdu

ABD, İran destekli güçler tarafından 28 Ocak günü Ürdün’deki Amerikan üssüne yönelik saldırıya misillemesini dün sabaha karşı Irak ve Suriye’deki hedefleri vurarak gerçekleştirdi.

7 yerde, 85’ten fazla hedef vuruldu. Hava saldırısına ABD’den direkt uçup gelen B-1B stratejik bombardıman uçakları da katıldı.

ABD Genelkurmay Başkanlığı Direktörü Tuğgeneral Douglas Sims ise toplam yedi saldırı noktasından üçünün Irak’ta, dördünün Suriye’de olduğunu söyledi. Sims ayrıca “ilk belirtiler, mühimmat ve lojistik konumlarıyla ilişkili bir dizi ikincil patlamayla tam olarak vurmak istediğimiz şeyi vurduğumuz yönünde” dedi.

Amerikalı tuğgeneralin verdiği bir başka bilgiye göre hava saldırılarına iki adet B-1 Lancer ağır bombardıman uçağı da katıldı.

Onlarca ton bomba taşıma kapasitesine sahip B-1’lerin ABD’den direkt olarak tek seferde Ortadoğu’ya uçtuğu ve yolda yakıt ikmali yaptığı bildirildi.

ABD, geçen aylarda Suriye ve Irak’ta hava saldırıları düzenlediğinde F-16 ve F-15 savaş uçaklarını tercih ederken bu sefer ağır bombardıman uçaklarının kullanılması dikkat çekti.

Yetkililer B-1B’lerin nereden kalktığını açıklamasa da sosyal medyada uçakların Teksas’tan havalandığı, İngiltere’de konuşlu B-1B’lerin de havalandığına dair paylaşımlar dikkat çekti. (Hürriyet)