B737 MAX için muhtemel tarih verildi

İki ölümlü kazadan sonra Boeing’in kabusu olan B737 MAX uçaklarının Ekim ayında test uçuşlarına başlayacağı belirtiliyor.

ABD Federal Havacılık İdaresinin (FAA), uçağın tekrar uçmasına izin verilip verilmeyeceğini belirlemek için Ekim ayında Boeing 737 MAX ile deneme uçuşlarına başlamasının muhtemel olduğu ifade ediliyor.

Seattle Times’ın haberine göre, FAA tarafından onay verilmesi halinde uçakların gökyüzüne geri dönüşü için diğer sivil havacılık otoriteleri ile çalışmalar başlatılacak.

Haberde FAA ve diğer uluslararası sivil havacılık otoritelerinin, 737 MAX ticari hizmete dönmeden önce güncellenmiş sistemi onaylaması gerektiği vurgulandı.

FAA dünyanın dört bir yanından Boeing 737 MAX pilotlarını, iki ölümcül kaza sonrasında uçağın uçuş için yeniden sertifikalandırılması sürecinin bir parçası olarak simülatör testlerine katılmaya davet edeceğini açıkladı.

Eğer program planlandığı şekilde devam ederse MAX uçaklarının tekrardan gökyüzüne dönüşü Boeing’in tahminin de olduğu gibi dördüncü çeyreğe denk gelecek.