B737 MAX kaza raporları açıklandı

Toplamda 346 kişinin hayatını kaybettiği Boeing 737 MAX uçaklarının kazalarına ilişkin rapor yayınlandı.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) hükümeti, uçak üreticisi Boeing ve Federal Havacılık Kurulu’nun (FAA) pilotların Boeing 737 MAX uçaklarında yaşanan sorunlara verdiği tepkiyi yanlış hesapladığına kanaat getirdi.

ABD’de ulaşım kazalarını araştıran bağımsız Ulusal Ulaşım Güvenlik Kurulu (NTSB), Boeing 737 MAX uçaklarının karıştığı ve 346 kişinin hayatına mal olan iki kazayı inceleyerek düzenlediği raporla; Boeing ve FAA’nın, pilotların uçuş sırasında birden fazla uyarı ve alarma ne şekilde tepki vereceklerini yanlış değerlendirdiği sonucuna vardığını açıkladı.

NTSB Başkanı Robert Sumwalt, “Bu iki kazada ekiplerin Boeing ve FAA’nın tahmin ettiği şekilde tepki vermediğini gördük.” ifadesini kullandı.

Sumwalt, “Uçağın tasarımı sırasında öngörülen varsayımlar ile gerçek hayatta pilotların aynı anda birden fazla alarmla ve uyarı ile karşı karşıya kaldığında ekibin gösterdiği tepkiler arasında farklar gördük.” dedi.

Ulusal Ulaşım Güvenlik Kurulu, FAA’ya pilot tepkileri baz alınarak yapılan uçak tasarımı ve uçuş ekibi eğitimi programını revize etmesini ve ekibe ‘daha açık arıza göstergeleri’ sağlanmasını tavsiye etti.

FAA ve Boeing, tavsiyelerin dikkate alınacağını duyurdu. (Euronews)