B777-9 rötar mı yapacak?

Boeing’in uzun menzilli uçaklarının en yenisi olan ve merakla beklenen B777-9 uçağının önceden açıklanan programının gecikebileceği belirtiliyor.

Reuters’da yer alan habere göre, dev uçak için tasarlanan GE9X tipi motorlarda tespit edilen bir sorun nedeniyle beklenen ilk uçuşun yıl sonuna sarkabileceği öğrenildi.

Boeing Mali İşler Direktörü Greg Smith B777-9 için açıklamasında, 2020 yılında hizmete girmesi için hazırlanan programda henüz değişiklik olmadığı programın devam ettiğini belirtti.

GE9X Genel Müdürü Ted Ingling ise açıklamasında, motorun kompresöründe mekanik bir sorun olduğunu ancak performansını etkileyen aerodinamik bir sorun olmadığını ve sorunun uçuş testlerini etkileyip etkilemeyeceğini bilmek için çok erken olduğunu söyledi.

Haberde yaşanan bu sorun nedeniyle Haziran sonunda yapılması planlanan ilk uçuşun yıl sonuna sarkabileceğine ve bu durumun uçakların hizmete girme tarihini uzatabileceği belirtiliyor.

ABD’li üretici B737 MAX krizi nedeniyle kabus gibi bir yıl geçirirken, en yeni ve iddialı uçağının ilk seferini ne zaman yapacağı ise şuan merak konusu.

AirTürkHaber