B777X: Boeing’in yeni kabusu mu olacak?

20 aylık B737 MAX krizini yeni yeni atlatmaya başlayan Boeing bu kez de pandemi etkisiyle B777X programında ciddi sorunlarla karşı karşıya.

Boeing’in bir dizi aksilikler nedeniyle ilk uçuşu rötar yapan ve planlanan programın çok gerisinde kalan B777X uçağının lansman müşterisi olan Emirates’in 150 adetlik siparişinin bir bölümünden vazgeçmeye hazırlandığı iddia ediliyor.

Uzun süredir havacılık gündeminde olan iddialara göre Emirates’in 45 adet B777X siparişini Dreamliner’a çevirmesinin planlandığı belirtiliyor.

Dubai merkezli havayolundan gelecek sipariş iptali Boeing’e B777X planında büyük darbe vurabilir.

Pandemi nedeniyle geniş gövde uçaklar yerine havayolları dar gövdeli uçaklara yönelirken, yüksek maliyet ve düşük talep nedeniyle geniş gövdeler uzun süredir yerde bekliyor.

ABD basınında yer alan haberlere göre ise, B777X müşterisi olan bazı havayollarından 110 civarında siparişi için iptal yada erteleme gelebileceği belirtiliyor.

Boeing geçtiğimiz günlerde B777X’lerin 2023 yılında teslimatlarına başlanmasının planlandığını duyurarak programı bir kez daha ertelediğini açıklamıştı.

Boeing ve Emirates arasındaki B777X görüşmelerine ilişkin henüz bir resmi açıklama yapılmadı ancak bu konuda sipariş iptali olabileceği iddiaları her geçen gün gerçekliğini daha da artırıyor.

Ege Buğra Özen/AirTürkHaber