BA’de A380 sesleri yükseliyor

British Airways’in Airbus ile yeni A380 siparişi hakkında görüşmeler gerçekleştirdiği belirtildi.

Bloomberg’in bildirdiğine göre, BA Avrupalı üreticiyle yeni uçak siparişi konusunda ciddi görüşmeler gerçekleştiriyor.

Haberde British Airways’in üyesi olduğu IAG Havayolları Grubu’nun geçtiğimiz yıl Airbus ile 6-7 arasında kullanılan A380 uçaklarının satın alınması konusunda görüşmelerde bulunduğu belirtildi.

Ancak bu görüşmeler aşırı maliyetler gerekçesiyle daha sonra durdurulurken, şuan yapılan görüşmelerin tamamen yeni uçakların satın alınması üzerine olduğu bilgisi verildi.

British Airways’in slot konusunda sıkıntı yaşadığı evi Londra Heathrow’daki yüksek talebi karşılamak için belli frekanslarda sefer artışı yapamadığı belirtilirken, bu nedenle büyük uçaklarla seferler planladığı belirtildi.

Ch Aviation’un konuya ilişkin verdiği bilgilerde, İngiliz taşıyıcı yüksek talep olan belli frekanslarda Heathrow’daki slot sorunu nedeniyle büyük uçaklarla hizmet vermeyi planlamasının da A380 tipi uçaklarda yeni sipariş ihtimali kuvvetlendirdiği vurgulandı.

Şuanda filosunda 12 uçaklık A380 uçağı işleten BA,  bu uçakları genellikler ABD rotalarında (Chicago O’Hare, Los Angeles, Miami, San Francisco) kullanıyor.

İngiliz havayolu ayrıca A380 tipi uçaklarla Vancouver, Singapur, Johannesburg ve Hong Kong Chek Lap Kok seferlerini gerçekleştiriyor.

Airbus’ın A380 tipi uçaklarda üretim bandını kaldıracağı seslerinin oldukça yükseldiği dönemde Emirates’ten gelen 36 uçaklık sipariş, üreticiye derin bir nefes aldırmıştı.

Ege Buğra Özen/AirTürkHaber